Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zmiany skórne a rak trzustki – co warto wiedzieć?

Źródło: MK/KG
Autor: Kamila Gębska |Data: 16.01.2017
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Varia Aktualności
Zmiany skórne wyprzedzają lub towarzyszą chorobom przewodu pokarmowego, w tym trzustki, także nowotworom. Nawet w 35 procent przypadków można zaobserwować zmiany skórne w przebiegu chorób układu pokarmowego – mówi dr n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Pancreatic Panniculitis dotykają od 0,3 do 3 procent pacjentów z chorą trzustką, także z nowotworem tego narządu. Mogą wyprzedzać chorobę narządową o 1-7 miesięcy. Pojawiają się na skórze głowy, pośladkach, tułowiu, kończynach dolnych. Towarzyszą im często bóle brzucha, gorączka, bóle stawów. Wyleczone pozostawiają blizny. Są trudne w diagnostyce, ale wczesne rozpoznanie może poprawić rokowanie pacjenta. Livedo Racemosa to trwałe zmiany skórne przypominające sieć lub koronkę. Powstają w wyniku zaburzeń przepływu krwi w skórze. Ich przyczyną mogą być zapalne choroby naczyniowe, ale i zapalenie trzustki. Zmiany bledną pod wpływem ucisku. Zmiany skórne w przebiegu cukrzycy są różne. Może wystąpić obrzęk twardzinowy, rumień cukrzycowy, owrzodzenia, zakażenia bakteryjne lub grzybicze. Pojawiają się na plecach, tułowiu.

Rakowi trzustki towarzyszą zespoły paraneoplastyczne. Jak podkreślała dr Walecka, skóra jest oknem na choroby narządów wewnętrznych. Pojawiają się w jamie ustnej, pachwinach, kroczu, charakterystyczny jest czerwony język, czy rozlane łysienie. Są oporne na standardowe leczenie i ustępują wraz z usunięciem nowotworu, ale w razie jego wznowy powracają. Reprezentują zazwyczaj reakcję autoimmunologiczną.

Chorobom układu pokarmowego, w tym trzustki mogą towarzyszyć rumienie szerzące się obwodowo, a ich cechą charakterystyczną jest przesuwanie się - nawet o centymetr w ciągu dnia. Przy raku trzustki może to być także pęcherzyca paraneoplastyczna z cechami rumienia wielopostaciowatego, liszaja, nadżerki na błonach śluzowych jamy ustnej. Jest oporna na standardowe leczenie. Pemfigoid pęcherzowy do duże, napięte pęcherze początkowo dające trwałe wykwity pokrzywkowe. Powyżej 60 roku życia dwa razy częściej występują procesy nowotworowe. W 40 procentach związek z rakiem ma objaw Lesera, Trelata, czyli wysyp licznych zmiany typu brodawek łojotokowych. Na uwagę także zasługuje zapalenie skórno- mięśniowe, czy ziarniak obrączkowaty współistniejący najczęściej z cukrzycą i rakiem trzustki. Są to twarde, wyniosłe wykwity o gładniej powierzchni. Najczęściej występują na stopach i rękach. Wraz z upływem lat przyjmowania leków immunosupresyjnych rośnie prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór skóry – raka podstawnokomórkowego lub kolczystokomórkowego oraz czerniaka. Wykład został wygłoszony na X konferencji Postępy w Gastroenterologii w Poznaniu.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe