Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Związek łuszczycy z SM

Źródło: Healio/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 10.05.2019
 
 
Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym są bardziej narażeni na występowanie łuszczycy, ale według przeglądu literatury droga, która prowadzi zarówno do łuszczycy, jak i SM pozostaje niejasna.
Wcześniejsze badania wykazały, że SM i łuszczyca mogą mieć podobne predysponujące geny i mechanizmy prowadzące do nadmiernej odpowiedzi immunologicznej, wynika z badań prowadzonych na Uniwersytecie New Taipei na Taiwan. Mikrobiom jelita jest związany z patogenezą zarówno SM, jak i łuszczycy, jednak związek między stwardnieniem rozsianym, a łuszczycą jest nadal niejasny.

Badania wykazały, że stwardnienie rozsiane było związane ze znacznym wzrostem częstości występowania łuszczycy (OR = 1,29; 95% CI; 1,14-1,45). W dwóch badaniach kohortowych ryzyko łuszczycy było istotnie wyższe wśród pacjentów z SM (HR = 1,92; 95% CI; 1,32-2,80).

Związek między tymi dwoma chorobami może być spowodowany wspólną patogenezą immunologiczną obejmującą aktywację komórek T h 1 i Th 17, w wyniku czego powstają cytokiny prozapalne, napisali badacze.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe