Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Związek między stanem cywilnym a czerniakiem

Źródło: AK/JAMA Dermatology
Autor: Alicja Kostecka |Data: 18.01.2019
 
 
Czerniak złośliwy należy do najagresywniejszych raków skóry, stąd naukowcy skupiają się nad charakterystyką czynników ryzyka późnego wykrywania nowotworu. Na łamach JAMA Dermatology, opublikowano badanie oceniające związek między stanem cywilnym, a stanem zaawansowania czerniaka złośliwego.
W tym celu autorzy przeanalizowali dane 52 tys. pacjentów z czerniakiem złośliwym zawierające szczegółowe dane dotyczące rozpoznania i leczenia nowotworu oraz dane kliniczne i socjologiczne pacjenta. Wśród pacjentów żyjących w małżeństwie częstość wykrywania czerniaka w stadium T1a wynosiła 45,7% podczas gdy w przypadku osób nigdy nie żyjących w małżeństwie 43%, w przypadku osób rozwiedzionych 39% i w przypadku osób owdowiałych 32,2% (p<0.001). Czerniaka w stadium T4b rozpoznano u 3,3% pacjentów żyjących w małżeństwie podczas gdy w przypadku osób owdowiałych aż 9,4% przypadków (p<0.001). W porównaniu z pacjentami żyjącymi w małżeństwie, rozpoznanie czerniaka w wysokim stadium zaawansowania T było istotnie zwiększone 1,32 razy w przypadku osób nigdy nie żyjących w małżeństwie, 1,38 w przypadku osób rozwiedzionych oraz o 1,7 razy w przypadków osób owdowiałych. Ponadto, badacze odnotowali, że osoby żyjące w małżeństwie miały większe prawdopodobieństwa biopsji węzła wartowniczego przy zmianie o głębokości > 1 mm (zgodnie z zaleceniami) w porównaniu z osobami nieżyjącymi w związkach małżeńskich.

Wyniki badania mogą być pomocne w indywidualizacji opieki nad pacjentem: pacjenci nieżyjący w związku małżeńskich powinni być szczególnie zachęcani do odbywania regularnego badania dermatologicznego w celu wykrycia potencjalnego guza na wczesnym etapie rozwoju.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe