Specjalizacje, Kategorie, Działy

Monitorowanie biochemiczne i zastępowanie mikroskładników odżywczych w praktyce klinicznej w chirurgii bariatrycznej (BOMSS, 2020)

Udostępnij:
Wytyczne zostały opublikowane przez British Obesity and Metabolic Surgery Society i dotyczą leczenia pacjentów poddawanych operacji bariatrycznej.
Przedoperacyjna ocena żywieniowa

Wszystkim pacjentom planującym operację bariatryczną zalecana jest kompleksowa ocena żywieniowa. Niedokrwistość i obniżony poziom ferrytyny, kwasu foliowego, witaminy B12 i witaminy D to najczęstsze niedobory u dorosłych i młodzieży z ciężką i złożoną otyłością.

Należy uwzględnić następujące parametry i testy w ocenie przedoperacyjnej:

- Pełną liczbę krwinek (CBC), w tym hemoglobinę
- Pomiar poziomu ferrytyny, kwasu foliowego i witaminy B12
- Pomiar poziomu 25-hydroksywitaminy D i wapnia w surowicy oraz stężenia parathormonu w surowicy /osoczu
- Pomiar poziomu hemoglobiny A1c (HbA1c)
- Profil lipidowy
- Testy czynności wątroby i nerek

Należy rozważyć ocenę poziomu witaminy A, cynku, miedzi i selenu w surowicy u pacjentów, u których zaplanowano zabiegi związane z zaburzeniami wchłaniania, takie jak odprowadzenie dróg żółciowo -trzustkowych ze zmianą dwunastnicy (BPD/DS) lub z podejrzeniem niedoboru. Nie zaleca się rutynowych badań przesiewowych w kierunku niedoboru tiaminy lub magnezu.

Należy poddać skutecznej terapii wszelkie niedobory żywieniowe przed wykonaniem operacji bariatrycznej.

Opieka i monitorowanie pooperacyjne

Po operacji bariatrycznej należy obserwować pacjenta przez całe życie, aby zapewnić spełnienie wymagań żywieniowych oraz wykryć niedobory i inne powikłania.

Po 3, 6 i 12 miesiącach od zabiegu, a następnie co najmniej raz w roku zaleca się wykonanie poniższych testów:

- Testy czynnościowe nerek i wątroby
- Liczbę CBC i pomiar poziomu ferrytyny w surowicy
- Pomiar poziomu kwasu foliowego, witaminy B12, witaminy D i wapnia w surowicy

Jeśli nie wykonano ich przed operacją, należy sprawdzić poziom parathormonu.

Należy regularnie mierzyć poziom witaminy A, witaminy E, witaminy K1 i PIVKA-II (białka wywołanego brakiem lub antagonizmem witaminy K) w surowicy w regularnych odstępach czasu po zabiegach złego wchłaniania, takich jak BPD/DS lub w przypadku wystąpienia objawów niedoboru.

Zaleca się monitorowanie poziomu cynku, miedzi i selenu w surowicy po gastrektomii rękawowej (SG), pomostowaniu żołądka Roux-en-Y (RYGB) lub BPD/DS. Rutynowe monitorowanie poziomu magnezu nie jest konieczne.

Należy pamiętać o potencjalnym ryzyku ciężkiego niedoboru tiaminy u pacjentów, którzy przeszli operację bariatryczną. W przypadku podejrzenia niedoboru należy niezwłocznie rozpocząć leczenie doustne lub dożylne.

Należy monitorować poziom HbA1c i lipidów odpowiednio u pacjentów z cukrzycą przedoperacyjną i dyslipidemią.

Suplementacja witamin i minerałów

Wszystkim pacjentom, którzy przeszli operację bariatryczną zaleca się codzienny, kompletny suplement multiwitaminowo-mineralny, który zawiera tiaminę, żelazo, kwas foliowy, selen, cynk i miedź.

Oprócz suplementu multiwitaminowego i mineralnego, należy przepisać zastrzyki z żelaza pierwiastkowego i domięśniowej witaminy B12 pacjentom, którzy przeszli SG, RYGB i procedury związane z zaburzeniami wchłaniania, takimi jak BPD/DS. Tacy pacjenci mogą również wymagać suplementacji witaminami A i E, a także cynkiem, miedzią i selenem.

Nie jest znane optymalne spożycie wapnia przez pacjentów, którzy przeszli operację bariatryczną.

Specjaliści powinni zachęcać do spożywania wapnia w diecie, który jest bardziej przyswajalny niż wapń uzupełniający.

Zobacz kompletny dokument z aktualnymi wytycznymi: Guidelines
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.