Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Opatrunki z substancjami roślinnymi ułatwiają gojenie ran

Wyślij:
Udostępnij:
Źródło: Li Z, Man J, Wang X, Zhang Y. Biodegradable Sodium Alginate/Carrageenan/Cellulose Composite Hydrogel Wound Dressings Containing Herbal Extracts for Promoting Blood Coagulation and Wound Healing. Macromol Biosci. 2022 Oct 14;e2200235. doi: 10.1002/mabi.202200235
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 07.11.2022
 
 
Opatrunki hydrożelowe z substancją czynną z szarłatu i marzanny sercolistnej znacznie ułatwiają gojenie ran – twierdzi zespół chiński.
Przyspieszenie procesu krzepnięcia i zapobieganie zakażeniom to główne wyzwania w procesie pielęgnacji ran.

Zespół badaczy i klinicystów chińskich zajął się opracowaniem nowego typu opatrunku na rany o właściwościach prokoagulacyjnych, przeciwbakteryjnych i przeciwutleniających. Składał się on z biodegradowalnego hydrożelu z ekstraktami ziołowymi jako składnikami czynnymi.

Składniki czynne pochodziły z szarłatu (Amaranthus spinosus) i marzanny sercolistnej (Rubia cordifolia). Sam hydrożel powstał z kolei z celulozy mikrokrystalicznej (MCC), karageniny i alginianu sodu. Przygotowany w ten sposób hydrożel kompozytowy suszono, aby wytworzyć łatwe w przechowywaniu opatrunki na rany.

Testy wykazały, że opatrunki charakteryzują się dobrą biokompatybilnością i utrzymywaniem wilgoci.

W trakcie testów in vitro stwierdzono, że wykazują one działanie antybakteryjne, likwidując większość flory bakteryjnej obecnej w ranach oraz antyoksdacyjne, a to dzięki obecności ekstraktu z R. cordifolia.

Testy in vivo na modelu zwierzęcym pozwoliły na stwierdzenie, że mają dodatkowo właściwości prokoagulacyjne i średnio skracają czas krzepnięcia o 75 proc., w znacznym stopniu hamując wzrost bakterii osadzających się w środowisku rany.

Jak twierdzą badacze, tego typu hydrożelowe opatrunki na rany mogą być używane przy terapii ran oraz zranień i mają „duży potencjał do zastosowań medycznych”.

Opracowanie: Marek Meissner
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.