Specjalizacje, Kategorie, Działy
Szymon Czerwiński

Medycyna na przełomie roku – perspektywa lekarzy praktyków

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Jak co roku jednym z ważnych wydarzeń podczas Kongresu Top Medical Trends była konferencja prasowa, podczas której eksperci podzielili się diagnozami dotyczącymi stanu zdrowia Polaków, a także opowiadali o nowościach w poszczególnych specjalizacjach.
W debacie udział wzięły autorytety w dziedzinie medycyny rodzinnej, a także eksperci innych specjalizacji, między innymi pneumonologii, kardiologii i endokrynologii. Dyskusja dotyczyła nowości i wyzwań, jakie na przełomie roku stały się najistotniejsze w opiece zdrowotnej. Szczególnie podkreślono punkt widzenia pacjenta i jego sytuację – na przykład w projekcie opieki koordynowanej. Dziennikarze dopytywali też o psychiatrię – przede wszystkim dziecięcą.

W konferencji uczestniczyli przewodniczący Rady Naukowej Top Medical Trends prof. Jacek Wysocki i sekretarz Rady Naukowej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes Wydawnictwa Termedia Janusz Michalak, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz, a także specjaliści w swoich dziedzinach – prof. Przemysław Mitkowski, prof. Tomasz Hryniewiecki, prof. Małgorzata Myśliwiec, prof. Marek Ruchała, prof. Zbigniew Doniec i prof. Marek Niedziela.

Zaczął prezes Michalak, który pochwalił się tym, że kongres z roku na rok rośnie w siłę.

Dlaczego?

Między innymi ze względu na bardzo dobry program.

– Staramy się aktualizować co roku tematykę, a zmiany, inspiracje czerpiemy z kilku źródeł. Członkowie Komitetu Naukowego śledzą nowe ważne wytyczne, opinie, poza tym biorą pod uwagę sygnały od uczestników, którzy zgłaszają ciekawe dla nich pomysły, kontrowersje i wątpliwości. I wreszcie wykładowcy dorzucają to, co wydarzyło się w ich dziedzinach, co warto zinterpretować – mówił prof. Wysocki, podkreślając wielodyscyplinarność konferencji i to, że w tym roku również nie braknie najnowszych rekomendacji, wytycznych i omówienia wyzwań, przed którymi stoi polska medycyna.

Prof. Jacek Wysocki zwracał też uwagę na atrakcyjnie skonstruowany program – są trzy ścieżki, sesje równoległe.

– Każdy może ułożyć sobie indywidualny plan uczestnictwa – podkreślała dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, zwracając uwagę na ważność opieki koordynowanej .

– Łączy się ona z wybranymi dziedzinami specjalistycznymi. Największym obszarem w opiece koordynowanej są problemy kardiologiczne. Z kolei w kardiologii ambulatoryjnej i nie tylko mamy krajową sieć kardiologiczną. Bardzo ważne jest pokazanie, jak te dwie reformy na siebie wpływają. Opieka koordynowana jest wdrożona systemowo, krajowa sieć to pilotaż, ale zaawansowany, tak więc wielu lekarzy będzie miało do czynienia z tymi rozwiązaniami. I dlatego warto pokazać, jak one się uzupełniają – mówiła Agnieszka Mastalerz-Migas, podkreślając, że „na to wszystko nakładają się zaawansowane prace nad ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjenta”.

Dla Agnieszki Mastalerz-Migas w tej sytuacji niezwykle ważna jest praca u podstaw.

– To uświadomienie pacjentom, jakie korzyści płyną dla nich z wejścia do systemu opieki koordynowanej, a lekarzom i świadczeniodawcom – jakie zalety ma dla nich ta nowa sytuacja. Najgorsze jest dzisiaj niedoinformowanie, powodujące, że krąży wiele mitów, a eliminowane są fakty. Stąd potrzeba szkoleń – mówiła.

Eksperta poinformowała, że „pod koniec pierwszego kwartału 2023 r. do opieki koordynowanej włączono prawie 20 proc. pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej”.

– Przystępowanie ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej do opieki koordynowanej przebiega bardzo sprawnie, w szybszym tempie niż oczekiwano. Prawie tysiąc jednostek podpisało umowę na opiekę koordynowana, a kolejnych 1200 złożyło w tej sprawie odpowiednie wnioski. Do 20 proc. zbliża się populacja pacjentów objętych opieką koordynowaną w POZ – powiedziała Mastalerz Migas, dodając, że „lekarzy rodzinnych opieką koordynowaną jest duże”.

Zwróciła jednak uwagę, że „proces ten rozłożony jest na lata”.

O tym, jak zakończył się miniony rok w kardiologii i co nowego przyniesie 2023 r., mówili profesorowie Piotr Mitkowski i Tomasz Hryniewiecki – podkreślili wagę pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej.

– Ma ona upraszczać i przyspieszać drogę od lekarza rodzinnego do specjalisty. Doświadczenia pilotażu z Mazowsza dowodzą, że po skierowaniu pacjenta z POZ do kardiologa kontakt ze specjalistą następował zwykle w czasie nieznacznie przekraczającym trzy tygodnie. Dzięki KSK pacjent nie szuka sam miejsca leczenia, ale jest krok po kroku kierowany i sprawnie przekazywany między ośrodkami, jeśli okaże się to potrzebne – podkreślał prof. Tomasz Hryniewiecki.

Kardiolodzy stwierdzili, że „2023 rok może być też przełomowy w dalszym rozwoju opieki kardiologicznej”. – Tym przełomowym etapem ma być wprowadzenie w szerszym zakresie opieki koordynowanej w chorobach serca oraz sieci renomowanych szpitali kardiologicznych – poinformował prof. Przemysław Mitkowski, dodając, że pilotażem sieci na razie jest objęte Mazowsze, a niedługo dołączy też Wielkopolska”.

– Prof. Tomasz Hryniewiecki wyjaśnił, że sieć kardiologiczna ma być jednym z elementów Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032, który ma usprawnić leczenie schorzeń sercowo-naczyniowych.

– Jesteśmy wciąż krajem wysokiego ryzyka sercowego. W Europie Zachodniej i USA główną przyczyną zgonów są już nowotwory, ale nie dlatego, że my potrafimy je lepiej leczyć. U nas większym wyzwaniem są wciąż choroby układu krążenia – zaznaczył specjalista.

Eksperci nawiązali też do pandemii COVID-19 oraz szczepień przeciwko chorobom zakaźnym.

Prof. Jacek Wysocki powiedział, że „fala pandemii się kończy, a choroba COVID-19 zamienia się w infekcję sezonową, podobnie jak grypa”. Przyznał, że „pandemia mimo wszystko u nas zwiększyła zainteresowanie szczepieniami”.

Wyliczył, że „przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 zaszczepiło się 64 proc. polskiej populacji, mniej niż w wielu innych krajach, na przykład Europy Zachodniej”. Specjalista stwierdził jednak, że „nie było nas aż tak źle – przeciwko COVID-19 częściej szczepili się seniorzy, a najmniej dzieci i młodzież”.

Mówiono również o obliczach chorób tarczycy u dzieci oraz cukrzycy u dzieci i młodzieży.

Na koniec dyrektor Agnieszka Pachciarz pogratulowała wydawnictwu Termedia organizacji kongresu, podkreślając, że jest on „jak zawsze jest niezwykle merytoryczny”.

– Nowości w medycynie dla płatnika są niezwykle istotne. System ma nadążać za nowościami w medycynie i być propacjencki – podsumowała.

Konferencja prasowa do obejrzenia w całości poniżej.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.