Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Temat przewodni: Gastroenterologia ►

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 03.03.2022
 
 
Eradykacja Helicobacter pylori, rekomendacje postępowania w mikroskopowym zapaleniu jelita grubego, leczenie zaparć w praktyce codziennej, nowości w hepatologii – takie tematy wybrała do sesji gastroenterologicznej jej przewodnicząca, prof. Grażyna Rydzewska.
– Eradykacja Helicobacter pylori to niezwykle ważny temat. Właśnie powstają nowe polskie wytyczne dotyczące zasad eradykacji. Niestety, w tym zakresie ciągle popełniane są błędy, lecz wynikają one z tego, że czasami nie nadążamy za nowymi trendami – mówi prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

Kolejny temat, który będzie omawiany podczas sesji, to mikroskopowe zapalenie jelita grubego – kiedy podejrzewać, jak rozpoznawać i jak leczyć tę stosunkowo rzadką chorobę, ale sprawiającą duże kłopoty w leczeniu.

Prof. Rydzewska swój wykład poświęci problemowi pozornie banalnemu, czyli zaparciom. – Zaparcia to już choroba cywilizacyjna. 80 proc. populacji na jakimś etapie swojego życia ma zaparcia lub będzie je miało. Będę mówiła o tym, co możemy zaproponować takim pacjentom. Prawidłowe postępowanie polega na suplementacji błonnika rozpuszczalnego, bo tylko taki jest rekomendowany. Niestety, często o tym zapominamy. Na efekt działania błonnika trzeba poczekać kilka tygodni, bo to nie jest środek przeczyszczający, jak często sądzą pacjenci. Żeby pomóc pacjentom wcześniej, drugim wyborem według wytycznych są makrogole, czyli preparaty osmotycznie aktywne, które ściągają wodę do jelita. Głównym przesłaniem tego wykładu jest skupienie się na odpowiedniej suplementacji błonnika, stosowaniu makrogoli, a nie drażniących leków przeczyszczających, które niestety są wszędzie reklamowane. One mogą być stosowane tylko incydentalnie, natomiast w leczeniu zaparć nie są rekomendowane i nie są zalecane – wyjaśnia prof. Rydzewska.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wypowiedzi prof. Grażyny Rydzewskiej.Więcej o zasygnalizowanych problemach uczestnicy dowiedzą się w trakcie Top Medical Trends 2022.

PROGRAM i REJESTRACJA
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.