Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Top Medical Trends 2022: Prof. Adam Antczak o zapaleniu płuc w przebiegu COVID-19 i grypy ►

Udostępnij:
W przypadku zapaleń płuc w ogóle, a w zapaleniu płuc związanym z COVID-19 w szczególności, powrót do zdrowia trwa bardzo długo – przypomina prof. Adam Antczak.
– Z tego powodu kontrolę radiologiczną powinniśmy wykonywać po mniej więcej pół roku, ponieważ wcześniej nie ma sensu się stresować, że zmiany radiologiczne nie ustępują. Dlatego warto powiedzieć pacjentowi, że na to potrzeba czasu i powinien się uzbroić w cierpliwość – dodaje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ekspert zwraca uwagę, że grypa też może wywołać zapalenie płuc, w tym przypadku wirusowe. Obraz radiologiczny płuc często jest bardzo podobny do obserwowanego w COVID-19, jednak zmiany często są mniej nasilone i dotyczą tylko górnych płatów płuc. – Grypa rzadko obejmuje płaty dolne. Natomiast objawy kliniczne są bardzo podobne. Różnica jest w nasileniu przebiegu klinicznego choroby i ryzyku jej poważnych następstw – mówi prof. Antczak.

Dlaczego lekarze sprawujący szeroko pojętą opiekę internistyczną powinni umieć „czytać” zdjęcia rentgenowskie i nie kierować się tylko ich opisem? Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z prof. Adamem Antczakiem.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.