SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Bakterie jelitowe a otyłość
 
Działy: Aktualności
Badacze Uniwersytetu Lund w Szwecji odkryli nowy związek między bakteriami jelitowymi a otyłością. Odkryli, że aminokwasy we krwi mogą być powiązane z otyłością oraz kompozycją flory bakteryjnej w jelitach.
Dotychczas niewiele wiadomo o znaczeniu flory bakteryjnej choć powstało na ten temat wiele publikacji. Jednak wiele z nich bazuje na badaniach na zwierzętach, które niekoniecznie mogą zostać bezpośrednio przełożone na ludzi. Podobnie zdrowa flora bakteryjna u jednego człowieka może oznaczać co innego dla drugiego. Jednakże zwiększająca się liczba badań wskazuje, że flora bakteryjna odgrywa ważna rolę. Wpływa na metabolizm i może być łączona z otyłością, schorzeniami układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycą typu 2.

Celem nowego badania było zidentyfikowanie metabolitów we krwi, które mogą łączyć się z otyłością oraz zbadanie czy wpływają one na florę bakteryjna jelit. Badacze przenalizowali plazmę krwi oraz próbki stolca pobrane od 674 pacjentów. Odkryli 19 różnych metabolitów powiązanych z personalnym BMI. Niektóre miały najsilniejszy wpływ na otyłość. Badacze odkryli również, że związane z otyłością metabolity były powiązane z różnymi typami bakterii jelitowych. Tym samym wskazują, że metabolity oraz bakterie jelitowe wchodzą w interakcje. Największy wpływ na otyłość mają glutaminian oraz BCAA.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe