SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Candida tropicalis a choroba Leśniowskiego-Crohna
 
Z najnowszych badań wynika, że Candida tropicalis mogą potęgować zapalenie okrężnicy u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna.
C. tropicalis to gatunek drożdżakowców z rodziny Candida, które w organizmie ludzkim najczęściej znajdują się w jelitach, błonach śluzowych i czasami także na skórze. Jest drugim po C. albicans najbardziej rozpowszechnionym drożdżakiem.

- Mikroorganizmy wchodzące w skład mikroflory jelitowej są kluczowym elementem, jeśli chodzi o przebieg choroby Leśniowskiego-Crohna – komentuje dla portalu SpecialtyPharmacyTimes autor badania, dr Luca di Martino. – Ostatnie doniesienia wskazują, ze poziom C. tropicalis w jelitach osób z chorobą Crohna jest znacznie wyższy, niż u zdrowych.

W badaniu przeprowadzonym na modelu mysim naukowcy dodali niewielkie ilości siarczanu sodu do wody, którą piły zwierzęta, by wywołać u nich symptomy zapalenia okrężnicy. Następnie część myszy została zainfekowana grzybem C. tropicalis, a potem zbadano u tych zwierząt stan przewodu pokarmowego oraz bakterie jelitowe.
Okazało się, że myszy zainfekowane C. tropicalis miały silniejsze objawy choroby Leśniowskiego-Crohna niż myszy, którym nie podano wcześniej grzybów. To może prowadzić do hipotezy, że włączenie do terapii choroby Crohna leków przeciwgrzybicznych mogłoby obniżyć poziom C. tropicalis w jelitach pacjentów i zminimalizować u nich objawy choroby.

Autorzy badania suerują, że C. tropicalis wyzwala stany zapalne poprzez modulację poziomu bakterii – wysoki poziom grzyba zwiększa poziom szkodliwych proteobakterii takich jak E. coli, zakłóca równowagę flory jelitowej i prowadzi do dysbiozy, która jest kluczowym czynnikiem wyzwalającym stany zapalne.

Teraz badacze chcą potwierdzić rolę C. tropicalis w patogenezie choroby Crohna, lecząc myszy lekami przeciwgrzybicznymi.

Rezultaty badań zostały zaprezentowane na Digestive Disease Week in Chicago.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe