Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Coraz większa dostępność terapii otyłości olbrzymiej

Udostępnij:
Tagi: KOS-BAR
Zwiększenie liczby ośrodków realizujących pilotaż kompleksowej opieki nad pacjentami z otyłością olbrzymią KOS-BAR oraz wydłużenie jego realizacji zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który skierowano do konsultacji.
W uzasadnieniu do rozporządzenia wyjaśniono, że planowana jest zmiana warunków koniecznych do spełnienia dla ośrodka koordynującego, zmiana wykazu ośrodków koordynujących i wydłużenie etapu realizacji programu pilotażowego.

Ministerstwo Zdrowia argumentuje, że uruchomienie programu pilotażowego w większej liczbie podmiotów, a także wydłużenie etapu realizacji poprawią dostępność do terapii. Zmiany – jak ocenia resort – wpłyną na polepszenie stanu zdrowia większej liczby pacjentów, w tym na ich szybszy powrót do aktywności zawodowej, niższą skalę występowania powikłań, skrócenie czasu hospitalizacji, a także zmniejszenie kosztów ponoszonych przez państwo.

W załączniku poszerzono wykaz ośrodków koordynujących o pięć ośrodków. Są to:
– Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu,
– Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego (PUM w Szczecinie),
– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku sp. z o.o.,
– Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy,
– Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie.

Ponadto usunięto z wykazu ośrodków koordynujących Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy – na wniosek komendanta szpitala, w którym wskazywał jako powód fakt, że jednostka nie spełnia wymogów w zakresie personelu medycznego.

W wykazie jest aktualnie 19 podmiotów.

W rozporządzeniu zapisano, że etap realizacji, podczas którego są udzielane świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego, trwa do czerwca 2024 r., przy czym leczenie zabiegowe z zakresu chirurgii bariatrycznej jest realizowane nie później niż 12 miesięcy przed zakończeniem etapu realizacji pilotażu.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.