GASTROENTEROLOGIA
Kolonoskopia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy leki przeciwnadciśnieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju polipów jelita grubego?

Źródło: Watanabe Y, Yamaji Y, Kabayashi Y i wsp. Association between colorectal polyps and hypertension treatment. J Dig Dis 2015 Sep 1, epub ahed of print.
Autor: Andrzej Kordas |Data: 30.09.2015
 
 
Na łamach czasopisma Journal of Digestive Diseases ukazała się praca, w której autorzy stawiają hipotezę, że stosownie leków przeciwnadciśnieniowych może zwiększać ryzyko rozwoju polipów jelita grubego.
W analizie uwzględniono grupę 1318 osób, które po raz pierwszy w życiu poddawane były kolonoskopii. U 43,8% (n=577) wykryto obecność polipów jelita grubego. Gdy dokonano podziału na chorych, którzy przyjmują leki przeciwnadciśnieniowe oraz tych, którzy tych leków nie przyjmują, okazało się, że w pierwszej grupie częstość występowania polipów jelita grubego była znacznie większa (57,6% - 296/514 vs 35% - 281/804). Przeprowadzono także analizę multiwariancji, dotyczącą czynników ryzyka występowania polipów jelita grubego. Okazało się, że wiek, obwód w talii, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych stanowiły niezależne czynniki tego ryzyka. W kolejnym etapie autorzy przeprowadzili analizę multiwariancji, tym razem skupiającą się wyłącznie na aspekcie nadciśnienia tętniczego oraz jego leczenia w badanej grupie. Analiza wykazała, że o ile wartość ciśnienia tętniczego pozostawała bez związku, to ilość przyjmowanych leków przeciwnadciśnieniowych była w sposób istotny powiązana z występowaniem polipów jelita grubego.

Autorzy podsumowują, że przyjmowanie leków przeciwnadciśnieniowych może być powiązane ze zwiększonym ryzykiem występowania polipów jelita grubego. Co więcej, w badanej grupie ryzyko to rosło wraz z intensywnością terapii farmakologicznej nadciśnienia tętniczego.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe