GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy znieczulenie podczas kolonoskopii wpływa na ryzyko powikłań badania?

Udostępnij:
Coraz częściej praktykowane jest wykonywanie badania kolonoskopowego w znieczuleniu. Najczęściej wybieranymi lekami w znieczuleniu do kolonoskopii są preparaty benzodiazepin oraz narkotyczne leki opioidowe. Szczególną popularnością cieszy się także znieczulenie z zastosowaniem propofolu, częstość wybierania takiej formy znieczulenia do kolonoskopii wzrosła istotnie w ostatnich 10 latach. Nie dysponujemy jednak danymi, opartymi na analizach na dużych grupach chorych, na podstawie których udałoby się jednoznacznie oszacować, czy znieczulenie do kolonoskopii może wpływać na ryzyko powikłań badania endoskopowego. Tego typu analizę przeprowadzili badacze amerykańscy, a wyniki swoich prac opublikowali na łamach Gastroenterology.
Badanie miało charakter prospektywny. W analizie uwzględniono dane z bazy Truven Health Analytics MarketScan Research Database i dotyczyły one kolonoskopii, wykonywanych w trybie ambulatoryjnym u osób w wieku 40-64 lat w latach 2008-2011. Autorzy zidentyfikowali 3168228 kolonoskopii. Oceniano odsetek oraz rodzaj powikłań badania w odstępie 30 dni od jego wykonania.
Analiza wykazała, że 34,4% badań wykonywanych było w znieczuleniu. Autorzy oszacowali, że zastosowanie znieczulenia zwiększało ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek powikłania kolonoskopii o 13%. Szczególnie zwiększone ryzyko dotyczyło takich powikłań, jak perforacja (OR 1,07; 95%CI:1-1,15), krwawienie (OR 1,28; 95%CI: 1,27-1,3), ból brzucha (OR 1,07; 95%CI: 1,05-1,08). Odnotowano także zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań typowych dla samego znieczulenia oraz udaru mózgu.
Autorzy konkludują, że ogólne ryzyko powikłań kolonoskopii rośnie w przypadku, gdy wykonywana jest ona w znieczuleniu, co należy indywidualnie brać pod uwagę przy planowaniu badania endoskopowego u każdego pacjenta.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.