GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Długotrwała skuteczność przeszczepu fizjologicznej flory jelitowej w biegunce spowodowanej Clostridium difficile

Udostępnij:
Długotrwała skuteczność przeszczepu fizjologicznej flory jelitowej w biegunce spowodowanej Clostridium difficile
Na łamach czasopisma Alimentary Pharmacology and Therapeutics ukazała się praca, w której dokonano oceny długotrwałych wyników terapii przeszczepem fizjologicznej flory jelitowej zakażeń toksynotwórczym szczepem Clostridium difficile.
Autorzy dokonali przeglądu dostępnej literatury w tym zakresie, posługując się bazami MEDLINE, the Cochrane Library i EMBASE. W analizie uwzględniono badania z okresem obserwacji chorych poddanych tej procedurze terapeutycznej dłuższym niż 90 dni.
W analizie uwzględniono 18 badań, które obejmowały w sumie grupę 611 chorych. Odsetek pierwotnych odpowiedzi na leczenie wyniósł 91,2% (95% CI: 87-95%). W przypadku 5,5% badanych doszło do nawrotu objawowego zakażenia, z czego większość nawrotów miała charakter wczesny (< 90 dni), nieco mniej odnotowano późnych nawrotów (≥ 90 dni). Większość z odnotowanych działań niepożądanych terapii miała charakter samoograniczający i uleczalny. Wiek ≥ 65 lat zidentyfikowano, jako czynnik wpływających istotnie na mniejsze prawdopodobieństwo pierwotnej skuteczności leczenia, jak i zwiększone ryzyko wczesnego nawrotu zakażenia. Wykazano także, że przeprowadzanie przeszczepu fizjologicznej flory jelitowej poprzez podanie do górnego odcinka przewodu pokarmowego, wiąże się z mniejszym odsetkiem powodzeń terapii.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.