Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Gdzie Polacy najczęściej lokalizują ból brzucha?

Źródło: Therapeutic Advances in Gastroenterology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 02.10.2020
 
 
Polacy coraz chętniej wpisują zapytania do wyszukiwarki Google związane z bólem brzucha. Wyniki wydają się być bardzo interesujące, jednak powinny zostać zweryfikowane badanie epidemiologiczne.
Na łamach Therapeutic Advances in Gastroenterology ukazała się praca dotycząca wykorzystania narzędzia do tworzenia reklam internetowych - Google Ads Keyword Planner - do oszacowania najczęstszych lokalizacji bólu brzucha podawanych przez polskich użytkowników wyszukiwarki Google.

Google Ads Keyword Planner pozwala na generowanie słów kluczowych związanych z podaną frazą. Do tego narzędzie podaję szacowano liczby wyszukiwań dla każdego ze słów kluczowych w danym miesiącu dla danego kraju. Autorzy wygenerowali 1294 słów kluczowych związanych z bólem brzucha (za słowo kluczowe uważana jest fraza wpisywana do wyszukiwarki, np.: „ból brzucha gorączka”, „ból brzucha lewy bok”).

W okresie od marca 2015 do lutego 2019 roku polscy użytkownicy wykonali około 24,7 miliona wyszukiwań związanych z bólem brzucha. Liczba wyszukiwań zwiększała się wraz z kolejnymi latami. Ponadto zaobserwowano że w czasie zimy w porównaniu z latem liczba wyszukiwań wzrasta o około 30%. Zmienności tej nie można było uzasadnić migracją Polaków do krajów Europy na wakacje lub do pracy sezonowej. Najczęstszymi lokalizacjami bólu brzucha były: podbrzusze i nadbrzusze.

Artykuł „‘Dr. Google, I have a stomach ache’ – seasonal variations in abdominal pain: a 4-year retrospective data analysis from Google Ads keywords planner” jest dostępny w trybie open-access.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe