Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym krok po kroku, stacjonarnie

Źródło: UMP
Redaktor: Aleksandra Lang |Data: 03.10.2022
 
 
Wrześniowe warsztaty pod kierownictwem prof. Macieja Wilczaka odbywały się w dwóch lokalizacjach – 22 września w Instytucie Medycyny Praktycznej Poznań LAB w Przeźmierowie oraz 23 września w Szpitalu na Polnej.
Kolejne edycje praktycznych kursów dla ginekologów niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem. Tym razem uczestnikami warsztatów byli medycy z ośrodków w Gdyni, Bydgoszczy, Łodzi i Rzeszowa. Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odgrywa wyjątkową rolę w szkoleniach i edukacji z zakresu zabiegów histeroskopowych diagnostycznych i operacyjnych wykonywanych w znieczuleniu miejscowym za pomocą systemu Gubbini.

Pod kierownictwem prof. Macieja Wilczaka, koordynatora ośrodka, ginekolodzy najpierw szkolili, pogłębiali i gruntowali wiedzę anatomiczną na nieutrwalonych preparatach anatomicznych – cadaverach. Warsztaty odbyły się w jednym z najnowocześniejszych ośrodków edukacyjnych w Polsce – w Instytucie Medycyny Praktycznej Poznań LAB w Przeźmierowie. Tego typu szkolenia są unikatową możliwością praktykowania na profesjonalnych fantomach oraz cadaverach wszystkich etapów histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej w znieczuleniu miejscowym w przygotowaniu do wykonywania w/w zabiegów u pacjentek.

– Kursy na cadaverach to sposób szkolenia medyków gwarantujący lepsze warunki zabiegowe niż fantomy czy nawet nowoczesne symulatory – komentuje prof. Wilczak. – Ćwiczenia mają niewątpliwie wysoką wartość edukacyjną dla lekarzy podnoszących swoje kwalifikacje. Sztuczne modele nie oddadzą w pełni niepowtarzalnych warunków anatomicznych człowieka, dlatego nowych technik operacyjnych najlepiej uczyć się na fantomach, a następnie na cadaverach, tak jak praktykuje się to na świecie – dodaje.

Drugiego dnia warsztatów w salach operacyjnych Szpitala na Polnej lekarze z Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka oraz uczestniczący w warsztatach lekarze przeprowadzili 6 zabiegów w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem techniki Hystero-Block.

Pierwsze i jedyne Polsce oraz trzecie Centrum Edukacyjne w Europie, działające w Szpitalu na Polnej Centrum Histeroskopii Diagnostycznej i Operacyjnej w Znieczuleniu Miejscowym – zostało uhonorowane Certyfikatem TONTARRA, stając się tym samym pierwszym i najważniejszym ośrodkiem szkoleniowym w zabiegach histeroskopowych wykonywanych za pomocą systemu Gubbini.

– Widzimy ogromną potrzebę edukacyjną i bardzo nas cieszy tak liczny udział lekarzy z całej Polski w naszych warsztatach – zauważa prof. Maciej Wilczak. – Jesteśmy pierwszym i jedynym ośrodkiem szkoleniowym TONTARRA w Polsce w histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej oraz minihisteroresektoskopii, czyli metodzie, która pozwala na maksymalne skrócenie pobytu pacjentki w szpitalu. Czas zabiegu to w zależności od rodzaju zmiany wewnątrzmacicznej od 15 do 25 minut, a już po 2 godzinach po zakończonym zabiegu pacjentka może sama opuścić szpital. Lekarze z mniejszych ośrodków chętnie doskonalą swoje umiejętności, aby potem móc leczyć kobiety w swoich ośrodkach nowoczesnymi metodami, na europejskim poziomie. Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka bardzo chętnie dzieli się tą wiedzą i dlatego w tym roku zaplanowaliśmy, aż 6 cykli takich klinicznych działań warsztatowych.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.