Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Konsekwencje działania jednego z najbardziej inwazyjnych gatunków grzybów

Źródło: Di Martino L, De Salvo C, Buela K-A, Hager Ch, Ghannoum M, Osme A et all.Candida tropicalis Infection Modulates the Gut Microbiome and Confers Enhanced Susceptibility to Colitis in Mice. Cellular and Molecular Gastroenterology and Hepatology, 2021; DOI: 10.1016/j.jcmgh.2021.11.008
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 21.01.2022
 
 
Zespół naukowców z Case Western Reserve University, kierowany przez prof. Fabio Cominellego, stwierdził że jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków grzybów – Candida tropicalis (C. tropicalis) – można wiązać z rozwojem choroby Leśniowskiego-Crohna i prawdopodobnie związana z tym grzybem patogenizacja mikrobiomu jelitowego jest jedną z głównych przyczyn tego schorzenia.
C. tropicalis jest drugim co do inwazyjności po C. albicans grzybem wirulentnym z rzędu Saccharomycetales. Mimo nazwy obecny jest na wszystkich kontynentach, bardzo rzadko jednak spotykany w naturze, ale izolowany od człowieka i zwierząt, w materiałach z jelita, pochwy i jamy ustnej; prawdopodobnie jest tam komensalem.

Powoduje ostre stany zapalne, poza kandydozą, także zapalenie wsierdzia i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Warto zauważyć, że objawy schorzeń spowodowanych przez ten grzyb są bliskie objawom choroby Leśniowskiego-Crohna. W tym schorzeniu odnotowujemy ociężałość, zespół przewlekłego zmęczenia, utratę wagi, bóle i skurcze jelitowe, biegunkę.

Zespół prof. Cominellego wykonywał badania na modelu mysim. Wprowadzenie C. tropicalis wywoływało zapalenie jelita grubego, przy czym był to ciężki stan zapalny, objawiający się także całkowitą patogenizacją mikrobiomu jelitowego, zwłaszcza jeśli chodzi o obecność bakterii. Spontaniczna kolonizacja jelit przez C. tropicalis dawała coraz silniejsze objawy zapalenia jelit, rozwijała się choroba Leśniowskiego-Crohna.

Obserwacja ta jest zgodna z wcześniejszymi pracami, w których zwracano uwagę na podwyższony poziom C. tropicalis w jelitach osób chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna w stosunku do osób zdrowych. Kolonizacja jelit myszy C. albicans, co wynika zresztą z prac wcześniejszych, nie dawała tak silnych objawów zapalnych i najczęściej prowadziła do układowej kandydozy. Jak stwierdza kierujący badaniami prof. Fabio Cominelli, odkrycie to jest znaczące, prowadzi bowiem do opracowania nowego typu terapii stosowanej w chorobie Leśniowskiego Crohna. Terapia taka mogłaby się pojawić w ciągu kilku najbliższych lat.

Opracowanie: Marek Meissner
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.