Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Leki na zaburzenia erekcji mogą pomóc w leczeniu raka przełyku

Źródło: PAP, DOI: 10.1016/j.xcrm.2022.100541
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 22.06.2022
 
 
Grupa leków (inhibitory fosfodiesterazy typu 5) stosowanych u mężczyzn z zaburzeniami erekcji może zwiększać skuteczność chemioterapii u pacjentów z rakiem przełyku – wynika z badań opublikowanych w „Cell Reports Medicine”.
Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5) docierają do fibroblastów związanych z rakiem (CAF), tj. komórek otaczających guzy nowotworowe. Dzięki temu w połączeniu z chemioterapią mogą skuteczniej walczyć z rakiem niż sama chemioterapia.

Jednym z głównych wyzwań w leczeniu raka przełyku jest uodparnianie się komórek nowotworowych na chemioterapię. W niemal 80 proc. przypadków rak ten wykazuje oporność na leczenie.

Brak reakcji na chemioterapię związany jest z mikrootoczeniem guza, m.in. naczyń krwionośnych i fibroblastów stymulujących jego wzrost i chroniących przed działaniem leków. Właśnie to mikrootoczenie guza postanowili wziąć na cel naukowcy z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii.

Ustalili oni, że poziom enzymu PDE5, występującego w ścianach naczyń krwionośnych, był wyższy w tkankach przełyku dotkniętych nowotworem w porównaniu ze zdrowymi tkankami. Wysoki poziom PDE5 obecny był w komórkach CAF. Duża ekspresja PDE5 była także związana z gorszymi rokowaniami, co wskazywało, że enzym ten może być właściwym celem leczenia.

Gdy przetestowano działanie inhibitora PDE5, okazało się, że hamował on aktywność komórek CAF i sprawiał, że w większym stopniu zaczynały one przypominać normalne fibroblasty.

Następnie naukowcy pobrali próbki tkanek nowotworowych od ośmiu pacjentów i wyhodowali z nich w laboratorium sztuczne guzy. Po zastosowaniu chemioterapii w połączeniu z inhibitorami PDE5 zaobserwowano, że w przypadku 9 z 12 próbek pobranych od pacjentów z guzami opornymi na chemioterapię nowotwory uwrażliwiły się na leczenie. Pozytywne rezultaty osiągnięto także podczas badań na myszach stanowiących model choroby.

Inhibitory PDE5 są lekami bezpiecznymi i dobrze tolerowanymi, nawet w wysokich dawkach niezbędnych do zastosowania z chemioterapią. Nie stwarzają też ryzyka wystąpienia erekcji bez stymulacji – piszą autorzy.

– Wielu pacjentów z rakiem przełyku przechodzi intensywną chemioterapię, która nie działa. Znalezienie leku, który w sposób bezpieczny zwiększałby jej skuteczność, to duży krok naprzód w walce z tą chorobą – komentuje autor badań prof. Tim Underwood.

Naukowcy nie wykluczają, że inhibitory PDE5 mogą wspomóc leczenie także innych rodzajów nowotworów.

 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.