GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nieswoiste zapalenie jelit związane z rakiem prostaty

Źródło: AK/ www.europeanurology.com/article/S0302-2838(18)30938-2/fulltex
Autor: Alicja Kostecka |Data: 14.12.2018
 
 
Mężczyźni z chorobą zapalną jelit mają cztery do pięciu razy wyższe ryzyko zachorowania na raka prostaty - dowiodło trwające blisko 20 lat badanie, o którego wynikach poinformowano na łamach European Urology.
Jest to pierwsza publikacja wskazująca, że panowie z chorobą zapalną jelit mają wyższą od średniej wartość PSA (antygenu specyficznego dla prostaty), a co się z tym wiąże - znacznie wyższe ryzyko raka tego narządu.

Nieswoiste zapalenie jelit to grupa różnych chorób charakteryzujących się przewlekłymi zmianami i owrzodzeniami ścian przewodu pokarmowego. Do grupy tej należą m.in. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy nieokreślone zapalenie okrężnicy. W samych Stanach Zjednoczonych około miliona osób cierpi z powodu tych dolegliwości.

W ramach obszernego badania naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago (USA) obserwowali 1033 mężczyzn z chorobą zapalną jelit oraz 9306 zdrowych panów stanowiących grupę kontrolną. Towarzyszyli im przez 18 lat i w efekcie stwierdzili, że osoby z nieswoistym zapaleniem jelit były o wiele bardziej narażone na raka prostaty niż średnia populacji oraz miały dużo wyższe poziomy PSA.

- Dlatego właśnie mężczyźni z nieswoistym zapaleniem jelit powinni być poddawani znacznie dokładniejszym badaniom niż ludzie bez niego - mówi dr Shilajit Kundu, główny autor badania. - Bo jeśli wykryje się u nich podwyższone PSA, może to być silny prognostyk rozwoju raka prostaty.

- Wielu lekarzy uważa, że PSA u mężczyzn z chorobą zapalną jelit jest podwyższone tylko dlatego, że w ich organizmie utrzymuje się stan zapalny i przyjmują to za normę - dodaje Kundu. - Nikt nie wprowadził dotychczas żadnych zaleceń wskazujących, jak powinniśmy traktować tych mężczyzn.

W następnej kolejności naukowcy z Northwestern planują wyjaśnić mechanizm, poprzez który zapalenie jelit prowadzi do raka prostaty.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe