GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Resekcje odbytnicy

Źródło: DM/https://journals.lww.com/annalsofsurgery/Abstract/2019/07000/Open_Versus_Laparoscopic_Versus_Robotic_Versus.12.aspx
Autor: Alicja Kostecka |Data: 09.07.2019
 
 
Rak odbytnicy rocznie dotyka w Polsce około 6000 osób i jest przyczyną około 3000 zgonów. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest oczywiście resekcja narządu; pozostaje pytanie o najskuteczniejszą z metod. Czy jest to operacja otwarta, laparoskopowa bądź z zastosowaniem robota odpowiedzieli londyńscy naukowcy na łamach Annals of Surgery.
Przeprowadzenie resekcji guza ma na celu nie tylko wyleczenie pacjenta, lecz także umożliwienie mu jak najkrótszej hospitalizacji i jak najszybszego powrotu do zdrowia. Grupa naukowców przeprowadziła zatem metaanalizę, do której włączono 29 randomizowanych badań klinicznych obejmujących 6237 pacjentów.

Wykazano, że między wymienionymi metodami nie ma istotnych różnic w zakresie przeżyć 5-letnich, nawrotów, radykalności operacji oraz rozejść zespolenia. Różnice wykazano dla utraty krwi podczas zabiegu (najwyższa w przypadku operacji otwartej, najniższa w przypadku laparoskopowej) oraz czasu trwania operacji (średnio najdłużej trwają operacje z zastosowaniem robota). W przypadku stosowania metod małoinwazyjnych spadała liczba powikłań pooperacyjnych, w tym infekcji. Korzyści z ich stosowania uzyskuje się także w zakresie szybszego powrotu perystaltyki jelit po operacji.

Autorzy doceniają zalety stosowania metod małoinwazyjnych w przypadku chirurgicznego leczenia raka odbytnicy, równocześnie podkreślając, że wybór sposobu przeprowadzenia operacji powinien być dokonywany w zależności od konkretnego przypadku choroby.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.