Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Skutki okazjonalnego spożywania glutenu przez pacjentów z celiakia

Źródło: BMC Medicine
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 27.08.2020
 
 
Na łamach BMC Medicine ukazały się wyniki badania obserwacyjnego przeprowadzonego przez włoski zespół opisujący przebieg celiakii u pacjentów, którzy przyznali, że świadomie zdarza im się przyjmować pokarmy zawierające gluten.
W sumie spośród 1378 pacjentów z celiakią, 109 (8%) przyznało, że w ciągu tygodnia lub miesiąca świadomie spożywa pokarm zawierający gluten. W tej grupie średnie spożycie glutenu wynosiło 185,2±336,9 gram/rok i niestosowanie się w pełni do zasad diety glutenowej trwało średnio 8,6±6,9 lat. U 57% pacjentów niestosujących się do zasad diety bezglutenowej nie zaobserwowano zmian histologicznych dwunastnicy oraz punktacja w skali Marsh nie różniła się od pacjentów stosujących w pełni dietę bezglutenową. 75% pacjentów po spożyciu glutenu nie doświadczało objawów żołądkowo-jelitowych. Zaledwie 23% pacjentów niestosujących się w pełni do diety bezglutenowej miało obecne przeciwciała przeciwko tkankowej transglutaminazie w klasie IgA. Nie zaobserwowano związku pomiędzy o szacowanym spożycie glutenu, a nasileniem objawów klinicznych lub zaburzeniami laboratoryjnymi.

Wyniki sugerują, że w warunkach rzeczywistych znaczna część pacjentów z celiakią nie doświadcza niekorzystnych następstw okazjonalnego spożycia glutenu. Może to wynikać z rozwoju tolerancji na niewielkie ilości glutenu. Zastanawiające jest jaki czynnik wpływa nam rozwój tolerancji, gdyż nie zaobserwowano, aby ilość spożytego glutenu wpływała na obraz kliniczny.

Artykuł „Safety of occasional ingestion of gluten in patients with celiac disease: a real-life study” jest obecny w trybie Open Access na stronie BMC Medicine.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe