Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wpływ diety bezglutenowej na poziom rozpuszczalnego białka CD14 i LBP u dorosłych osób z celiakią

Redaktor: Arleta Czarnik |Data: 09.09.2021
 
 
U chorych na celiakię, którzy nie stosują diety bezglutenowej, stwierdzono podwyższone poziomy białka CD14 stanowiącego koreceptor dla lipopolisacharydu i marker endotoksemii.
Celiakia to autoimmunologiczna enteropatia wywołana spożyciem glutenu, występująca u osób podatnych genetycznie. W przypadku tej choroby aktywacja odpowiedzi immunologicznej powoduje uszkodzenie błony śluzowej jelita, a jedyną dostępną terapią jest dieta bezglutenowa.

Uszkodzenie jelit może prowadzić do zwiększenia przenikania składników bakterii ze światła jelita, takich jak lipopolisacharyd (LPS). Rozpuszczalne białko CD14 (sCD14) i białko wiążące lipopolisacharydy (LBP) uczestniczą w rozpoznawaniu LPS, a ich poziomy zmieniają się w różnych patologiach. W badaniu opublikowanym na łamach „Central European Journal of Immunology” oceniano poziomy krążącego sCD14 i LBP u nieleczonych chorych na celiakię i porównano wyniki z pacjentami z celiakią stosującymi dietę bezglutenową i osobami zdrowymi.

Badaniem objęto łącznie 72 dorosłych pacjentów z celiakią, w tym 23 nieleczonych i 49 stosujących dietę bezglutenową. Ponadto włączono 55 zdrowych osób, które stanowiły grupę kontrolną. Dodatkowo zbadano wpływ LPS na wytwarzanie sCD14 na podstawie hodowli tkanki jelitowej zarówno prawidłowej, jak i objętej stanem zapalnym.

Stwierdzono, że poziomy sCD14 w surowicy były znacząco podwyższone u nieleczonych pacjentów z celiakią w porównaniu z chorymi stosującymi dietę bezglutenową i grupą kontrolną. Ponadto LPS indukował wytwarzanie sCD14 w tkance jelitowej pochodzącej od nieleczonych pacjentów z celiakią.

Wyniki badania pokazują, że poziomy krążącego sCD14 – koreceptora dla LPS i markera endotoksemii – są podwyższone u nieleczonych pacjentów z celiakią w porównaniu z chorymi stosującymi dietę bezglutenową. Lipopolisacharyd indukuje wytwarzanie sCD14 przez tkankę jelitową u nieleczonych chorych, co wskazuje na rolę LPS w produkcji jelitowej sCD14 u pacjentów z aktywną celiakią.

Pełna treść artykułu: Silvia Ferreira, José Masi, Vivian Giménez, María-Mercedes Carpinelli, Osvaldo Laterza, Marcela Hermoso, Jesús Ortiz-Villalba, María-Elena Chamorro, Patricia Langjahr. Effect of gluten-free diet on levels of soluble CD14 and lipopolysaccharide-binding protein in adult patients with celiac disease. Cent Eur J Immunol 2021; 46 (2): 225-230.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe