SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Z hepatocytów komórki trzustki?
 
Działy: Aktualności
Naukowcy z Centrum Medycyny Molekularnej Maxa Delbrücka zmieniając aktywność jednego genu przeprogramowali komórki wątroby - hepatocyty na komórki trzustki. Czy to pomoże w terapii cukrzycy?
Jak podaje Kopalnia Wiedzy, zmieniając aktywność jednego genu, naukowcy przeprogramowali komórki wątroby, tak by stały się komórkami prekursorowymi (progenitorowymi), dającymi początek komórkom trzustki. Wyniki sugerują, że w przyszłości będzie można leczyć cukrzycę za pomocą terapii komórkowej.

Kluczową rolę w tym procesie odgrywa gen TGIF2. Jest on aktywny w tkance trzustki, ale nie wątroby. Dr Nuria Cerda Esteban sprawdzała, jak komórki wątroby myszy zachowują się w obecności dodatkowej kopii TGIF2.
Okazało się, że komórki najpierw traciły właściwości wątrobowe, a później pojawiały się u nich cechy trzustkowe. Następnie badacze przeszczepiali je myszom z cukrzycą. Krótko potem glikemia (poziom cukru we krwi) gryzoni się poprawiała, co oznacza, że wszczepione komórki podjęły funkcje utraconych komórek wysp trzustkowych.

Obecnie laboratorium Spagnoli prowadzi badania na ludzkich hepatocytach. - Istnieją różnice między myszami i ludźmi, z którymi musimy sobie poradzić. Jesteśmy jednak na dobrej drodze, by uzyskać dowód na użyteczność [...] terapii - deklarują naukowcy.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2017 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe