Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zastosowanie AMG 714 - blokera interleukiny 15 w leczeniu celiakii

Źródło: The Lancet Gastroenterology & Hepatology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 23.09.2020
 
 
Tagi: RCT, gluten, objawy, CD3
AMG 714 jest przeciwciałem monoklonalnym przeciwko interleukinie 15, która bierze udział w patofizjologii choroby trzewnej. Na łamach Lancet Gastroenterology and Hepatology ukazały się wyniki badania klinicznego drugiej fazy dotyczącego zastosowania tego leku.
Pacjentów z celiakią randomizowano do jednej z trzech grup: AMG 714 dawce 150 mg, 300 mg lub placebo. Leczenie stosowano w iniekcjach podskórnych co dwa tygodnie przez 10 tygodni (w sumie 6 dawek). U pacjentów wykonano biopsję dwunastnicy na początku badania oraz w 12 tygodniu. Uczestników u których nie wykryto ciężkiej atrofii kosmków poddano narażeniu na gluten (od 2 do 4 g dziennie) od 2 do 12 tygodnia leczenia.

Łącznie zrandomizowano 64 pacjentów z czego 49 poddano narażeniu na gluten. Jednakże, grupy interwencyjne nie różniły się od placebo w ocenie wysokości kosmków jelitowych po narażeniu na gluten. Jedynie w przypadku w wyższej dawki AMG 714 odnotowano, że doszło do mniejszego zwiększenia gęstości limfocytów CD3 w kosmkach w porównaniu z placebo. W grupach interwencyjnych zaobserwowano mniejsze nasilenie biegunki.

Wprawdzie AMG 714 nie wykazało skuteczności w prewencji atrofii kosmków jelitowych po narażeniu na gluten, jednak zmniejszenie gęstości limfocytów CD3 oraz zmniejszenie dolegliwości wskazuje, że AMG 714 może być skuteczne u pacjentów z celiakią. Na pewno potrzebne jest więcej badań na liczniejszej grupie pacjentów.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe