Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zastosowanie tofacytynibu a remisja celiakii

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 07.08.2020
 
 
NEW YORK (Reuters Health) - pacjent, który rozpoczął terapię tofacytynibem z powodu łysienia plackowatego, miał całkowitą remisję celiakii mimo, że był na diecie zawierającej gluten.
„To bardzo interesujące odkrycie, ale to tylko jeden pacjent, jeden przypadek” - komentuje dr Lucas Wauters z University Hospitals Leuven w Belgii. Dr Wauters i współpracownicy czekają na wyniki badania tofacitinibu jako terapii dedykowanej pacjentom z oporną na leczenie celiakią typu II. W bieżącym raporcie, opublikowanym w Annals of Internal Medicine, pacjent, u którego w 1 roku życia zdiagnozowano celiakię, łysienie plackowate w wieku 13 lat, przerwał dietę bezglutenową w wieku 16 lat po uzyskaniu remisji. Ponowne wprowadzenie glutenu doprowadziło do nawrotu ciężkiego uszkodzenia jelita cienkiego, ale pacjent nie zgłosił żadnych objawów jelitowych ani pozajelitowych. Zdecydował się kontynuować dietę zawierającą gluten, a w 2018 roku nadal występowały nieprawidłowości histologiczne i serologiczne. W następnym roku zaczął przyjmować 5 mg tofacytynibu dwa razy dziennie na łysienie plackowate. W 2020 r. badania kontrolne wykazały pełną remisję histologiczną i serologiczną celiakii. Pacjent kontynuował przyjmowanie tofaktynibu z regularnymi badaniami krwi w celu monitorowania morfologii krwi, poziomu lipidów i kinazy kreatynowej. Badacz zauważył, że jeśli wyniki zostaną potwierdzone, korzyści płynące ze stosowania tofacytynibu u pacjentów z oporną na leczenie celiakią mogą przewyższać potencjalne ryzyko. Chociaż pacjent w opisie przypadku przyjmował maksymalną dawkę terapeutyczną tofacytynibu, dodał, że niższe dawki o lepszym profilu bezpieczeństwa mogą być również skuteczne i można je przetestować u pacjentów z celiakią, którzy mają niezamierzoną ekspozycję na gluten.

„Interesujące jest użycie jednego leku, który byłby ukierunkowany na obie choroby” - dodał dr Wauters, zauważając, że obecnie dostępne są leki, które leczą zarówno łuszczycowe zapalenie stawów, jak i nieswoiste zapalenie jelit.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe