Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Aktywność fizyczna zwiększa szanse na zajście w ciążę

Źródło: https://academic.oup.com/humupd/advance-article-abstract/doi/10.1093/humupd/dmz013/5521467?redirectedFrom=fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 12.07.2019
 
 
Niepłodność to problem dotyczący 8-12% par starających się o potomstwo. Przyczyny niepłodności, zdefiniowanej jako brak klinicznie rozpoznanej ciąży po 12 miesiącach regularnego współżycia, bywają niekiedy niezidentyfikowane. Jak pokazuje metaanaliza z prestiżowego Human Reproduction Update w części przypadków za niepłodność odpowiadać może niska aktywność fizyczna.
Badacze z The University of Queensland sprawdzili, czy wdrożenie aktywności fizycznej u kobiet starających się o potomstwo przynosi korzyści w zakresie reprodukcji oraz spadku masy ciała. W tym celu dokonali przeglądu medycznych baz danych i po selekcji włączyli do metaanalizy 18 badań, w tym 15 randomizowanych; 9 prac dotyczyło populacji kobiet z zespołem policystycznych jajników.

Wśród kobiet, które nie korzystały z metod wspomaganego rozrodu podjęcie aktywności fizycznej wiązało się z istotnie większą szansą na zajście w ciążę (RR 2,10) oraz urodzenie żywego potomka (RR 2,11). Podobnych zależności nie wykazano u kobiet poddawanych leczeniu niepłodności. Analiza z badań porównawczych, w których stosowano leczenie farmakologiczne lub dietetyczne PCOS, wykazała wyższy odsetek ciąż (RR 1,59) i wskaźnik żywych urodzeń (RR 2,45) przy zastosowaniu programów odpowiednich ćwiczeń fizycznych.

Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i brak nałogów to trzy główne hasła dla par pragnących posiadać potomstwo - stwierdzenie wydaje się banalne, jednak jak pokazują badania nie zawsze jest ono oczywiste. A szkoda, bo eliminacja ogólnie rzecz ujmując "niezdrowego" trybu życia pozwoliłaby cieszyć się kolejnym parom z wymarzonego dziecka.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe