SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Antykoncepcja po porodzie
 
Działy: Aktualności
Brytyjskie wytyczne zalecają wybór metody antykoncepcyjnej już 21 dni po porodzie. Ponadto kobiety powinny wiedzieć, że przerwa trwająca krócej niż 12 miesięcy pomiędzy porodem a ponownym poczęciem wiąże się ze zwiększonym ryzykiem porodów przedwczesnych i małą masą urodzeniową dziecka.
Kobiety powinny być poinformowane, że chociaż antykoncepcja nie jest wymagana przez pierwsze 21 dni po porodzie, większość metod można bezpiecznie rozpocząć natychmiast, z wyjątkiem złożonej hormonalnej antykoncepcji.

Doustne środki - lewonorgestrel 1,5 mg (LNG-EC) i octan uliprystalu 30 mg (UPA-EC) są bezpieczne do stosowania od 21 dnia po porodzie. Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna (Cu-IUD) jest bezpieczna w użyciu już od 28 dnia po porodzie. Kobiety karmiące piersią powinny być poinformowane, że LNG-EC nie ma negatywnego wpływu na karmienie piersią i niemowlęta. Wszystkie kobiety powinny przejść ocenę ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) po urodzeniu. CHC nie powinny być stosowane przez kobiety, które mają czynniki ryzyka dla ŻChZZ w ciągu 6 tygodni od porodu. Należą do nich bezruch, transfuzja przy porodzie, wskaźnik masy ciała (BMI) ≥30 kg / m 2 , krwawienie poporodowe, pora po porodzie, stan przedrzucawkowy lub palenie. Dotyczy to zarówno kobiet karmiących piersią, jak i niekarmiących.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe