Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Apel do ginekologów i psychiatrów w Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji

Źródło: FEDERA Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 28.09.2022
 
 
Tagi: aborcja
W Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji kierujemy specjalne apele do lekarzy i lekarek specjalizacji psychiatrycznej oraz ginekologicznej. Mają one na celu ułatwić przerwanie ciąży w ustawowych przypadkach: kiedy zdrowie i życie kobiety w ciąży jest zagrożone oraz gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu) – napisała FEDERA.
Prawo aborcyjne obowiązujące w Polsce jest jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Kobiety w ciąży, które kwalifikują się do ustawowej aborcji, często mają problem z jej uzyskaniem. Doprowadziło to do niejednej tragedii.

– W Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji kierujemy specjalne apele do lekarzy i lekarek specjalizacji psychiatrycznej oraz ginekologicznej. Mają one na celu ułatwić przerwanie ciąży w ustawowych przypadkach: kiedy zdrowie i życie kobiety w ciąży jest zagrożone oraz gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu). Przyzwolenie na ignorowanie kobiet i ich bliskich, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji, jest niedopuszczalne. Niestety taką postawę prezentuje część lekarzy i lekarek i to do nich właśnie kierujemy nasze słowa – zauważa w swoim piśmie Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Apele zostały wysłane do przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Zachęcamy te organizacje do wystosowania oficjalnych stanowisk.

– Lekarze i lekarki: zabierzcie głos. Jest on niezwykle ważny i ma szanse realnie zmienić sytuację kobiet – apeluje FEDERA.

Pod apelami podpisało się 120 organizacji i inicjatyw społecznych zrzeszonych w Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem.

– Apelujemy także do polityków, aby jak najszybciej zakończyli koszmar kobiet i dopuścili liberalizację prawa antyaborcyjnego. Polki chcą mieć takie same prawa jak inne Europejki – podsumowuje FEDERA.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: APEL DO GINEKOLOGÓW.pdf.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: APEL DO PSYCHIATRÓW.pdf.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.