Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Badanie poziomu ferrytyny – między praktyką a zaleceniami

Autor: Iwona Konarska |Data: 14.09.2021
 
 
Badania przesiewowe pod kątem niedoboru żelaza nie są powszechne wśród pacjentek w ciąży, mimo że jest to częsta przyczyna niedokrwistości, która może zwiększać ryzyko śmierci matki i dziecka.
Naukowcy przeanalizowali dane 44 552 ciężarnych pacjentek z Ontario w Kanadzie, zebrane w latach 2013–2018, aby określić częstość (w ciągu 5 lat) wykonywania badania poziomu ferrytyny, standardowego testu określającego ewentualny niedobór żelaza.

Analiza opublikowana w „Blood Advances” wykazała, że tylko 59,4 proc. ciężarnych wykonało standardowy test na niedobór żelaza. Spośród tych kobiet w ciąży 25,2 proc. miało niedobór żelaza, a 52,8 proc. przynajmniej raz w czasie ciąży miało niedobór żelaza. Badacze zaobserwowali również, że 71 proc. tych testów zlecono w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy ryzyko niedoboru żelaza jest najniższe.

Naukowcy stwierdzili, że niedobór żelaza podczas ciąży jest związany z zaburzeniami funkcji poznawczych kobiety, depresją, niską masą urodzeniową i słabym rozwojem układu nerwowego dziecka. Zauważyli, że jeśli niedobór żelaza w czasie ciąży zostanie wykryty wystarczająco wcześnie, lekarze będą mieli dostatecznie dużo czasu, aby leczyć taki stan suplementami żelaza przed porodem. Podkreślili, że chodzi o suplementację, a nie tylko o zestawy zawierające m.in. pewne ilości żelaza. Stwierdzili również pewną prawidłowość – kobiety o niższym statusie społeczno-ekonomicznym częściej cierpią na niedobór żelaza, rzadziej jest on zdiagnozowany i jest bardziej prawdopodobne, że nie zostanie skorygowany.

Agencja Centers for Disease Control and Prevention zaleca badania przesiewowe w kierunku niedokrwistości z niedoboru żelaza u kobiet w ciąży jako uzupełnienie powszechnej suplementacji żelaza. Dodatkowo American College of Obstetricians and Gynecologists sugeruje, aby wszystkie kobiety w ciąży były badane pod kątem anemii, co oznacza wykonanie pełnej morfologii krwi w pierwszym trymestrze i ponownie między 24. a 28. tygodniem ciąży.

Podsumowując, badacze stwierdzili, że określanie poziomu ferrytyny powinno być częścią rutynowych badań.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe