Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Bezpieczeństwo szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 u ciężarnych

Źródło: DOI: 10.1056/NEJMoa2104983 op. Mikołaj Kamiński
Autor: Monika Stelmach |Data: 07.05.2021
 
 
Dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionek mRNA wśród kobiet ciężarnych są ograniczone, gdyż ciąża była jednym z przeciwwskazań do włączenia pacjentek do badań rejestracyjnych. Niemniej wstępne analizy wskazują, że nie przyczyniają się do takich powikłań jak: utrata ciąży, przedwczesny poród czy hipotrofia płodu.
Jednakże, część ciężarnych w Stanach Zjednoczonych otrzymuje szczepionki mRNA przeciwko COVID-19, w tym również świadomie, po stwierdzeniu ciąży. Na łamach „New England Journal of Medicine" ukazała się wstępna analiza danych dotycząca bezpieczeństwa szczepionek mRNA u ciężarnych.

Dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionek mRNA wśród kobiet ciężarnych są ograniczone gdyż ciąża była jednym z przeciwwskazań do włączenia pacjentek do badań rejestracyjnych. Mimo to, część ciężarnych w Stanach Zjednoczonych otrzymuje szczepionki mRNA przeciwko COVID-19, w tym również świadomie, po stwierdzeniu ciąży. Na łamach „New England Journal of Medicine" ukazała się wstępna analiza danych dotycząca bezpieczeństwa szczepionek mRNA u ciężarnych.

Badacze wykorzystali dane od 14 grudnia 2020 do końca lutego 2021. Zebrano je m.in. przez aplikację przygotowaną przez CDC dla osób po szczepieniu, przez którą mogły zgłaszać działania niepożądane. W sumie oceniono stan zdrowia po szczepieniu u 35 691 ciężarnych. W porównaniu z kobietami nie będącymi w ciąży, częściej doświadczały bólu w miejscu iniekcji, natomiast rzadziej zgłaszały ból głowy, bóle mięśni, dreszcze lub gorączkę. Dla 827 kobiet były dostępne informacje nt. wyniku ciąży. U 104 (12 proc.) doszło do poronienia przez 20 tygodniem ciąży, w 60 przypadkach ciąża zakończyła się przedwcześnie. U 23 dzieci odnotowano hipotrofię, a u 16 wady wrodzone. Nie odnotowano przypadku śmierci noworodka.

Dodatkowo wykorzystano dane z amerykańskiego rejestru niepożądanych odczynów poszczepiennych VAERS (the Vaccine Adverse Event Reporting System). Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi związanymi z ciążą opisanymi w rejestrze VAERS było wystąpienie poronienia (46 przypadków). Dodatkowo w VAERS odnotowano po 3 przypadki porodu martwego, przewczesnego pęknięcia błon płodowych oraz krwawienia z dróg rodnych.

Analizując częstość występowania negatywnych wyników położniczych autorzy doszli do wniosku, że częstość utrat ciąży, porodów przedwczesnych i hipotrofii płodu w odpowiadała tym rejestrowany w Stanach Zjednoczonych przed pandemią.

Wstępne dane nie wskazują, że szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 mogą niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży. Jednakże, są to dopiero wstępne obserwacje i powinny zostać zweryfikowane w większych grupach badawczych oraz z dłuższą obserwacją kobiet i dzieci po szczepieniu.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe