SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Bisfosfoniany mogą ograniczać ryzyko złamań u osób stosujących doustne glikokortykosteroidy
 
Wczesne stosowanie doustnych bisfosfonianów wiąże się z mniejszym ryzykiem złamań wśród użytkowników doustnych glikokortykosteroidów twierdzą badacze z Kanady.
Bisfosfoniany są powszechnie stosowane w osteoporozie wywołanej przez sterydy ale ich skuteczność została ustalona tylko w pierwotnej osteoporozie, gdzie mechanizm działania utraty kości różni się od mechanizmu obserwowanego w przypadku stosowania terapii sterydami.
Dr M. Amine Amiche z Uniwersytetu w Toronto wykorzystał dane z administracyjnej opieki zdrowotnej w Ontario, aby oszacować skuteczność alendronianu, etidronianu i rizedronianu w zmniejszaniu ryzyka złamań u ponad 140 000 dorosłych w wieku 66 lat lub starszych, którzy rozpoczęli przewlekłą doustną terapię glikokortykosteroidami.
W porównaniu do pacjentów leczonych sterydami bez stosowania bisfosfonianów, zastosowanie alendronianu wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka złamania biodra o 54% (z 9,9 do 5,2 zdarzeń na 1000 osób) i zmniejszeniem ryzyka złamania kręgów o 48% (raporty zespołu w Journal of Bone and Mineral Research online 25 października).
U osób stosujących risedronian ryzyko złamania biodra było niższe o 42%, natomiast ryzyko złamania kręgów o 53%.
Natomiast etidronian obniżył o 41% ryzyko złamania kręgów, jednak nie miał wpływu na obniżenie ryzyka złamania biodra.
Żaden z bisfosfonianów nie obniżył jednak ryzyka złamania przedramienia i kości ramiennej. Wyniki były spójne w przypadku podziału badanej grupy według płci i dłuższych okresów obserwacji.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe