Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

COVID-19 znacznie podnosi ryzyko obumarcia płodu

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 24.11.2021
 
 
Ryzyko urodzenia martwego dziecka jest około dwóch razy wyższe u kobiet z COVID-19 w porównaniu z kobietami bez infekcji SARS-CoV-2 i wzrosło jeszcze niemal czterokrotnie w okresie, gdy wariant delta stał się dominujący – wynika z opublikowanych badań przeprowadzonych na zlecenie rządu USA.
Analiza przeprowadzona przez Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oparta była na ponad 1,2 mln danych zebranych od marca 2020 do września 2021 roku z największych szpitali w kraju.

Ogólnie urodzenia martwego dziecka były bardzo rzadkie i odpowiadały 0,65 proc. lub 8154 porodom. Jednak po zastosowaniu metod statystycznych w celu uwzględnienia innych zmiennych, które mogą wpływać na wynik, okazało się, że urodzenia martwego dziecka były 1,47 raza częstsze wśród matek z dodatnim wynikiem COVID-19 jeszcze przed deltą, 4,04 razy częściej po i 1,9 raza częściej ogółem.

Wśród porodów kobiet z COVID-19 stany takie, jak przewlekłe nadciśnienie, posiadanie więcej niż jednego dziecka, choroby serca, oddzielenie łożyska od macicy, sepsa, słaby przepływ krwi powodujący wstrząs, zagrażające życiu uszkodzenie płuc i konieczność użycia respiratora lub przyjęcia na OIOM, wiązały się z wyższym odsetkiem martwych urodzeń.

– Dodatkowe badania są uzasadnione, aby zbadać wpływ powikłań związanych z COVID-19 na ryzyko urodzenia martwego dziecka i uważa się je za najbardziej znaczące w szukaniu ich zależności. Obecna analiza obejmuje dodatkowy rok danych, przynosząc coraz więcej dowodów na to, że koronawirus wiąże się ze zwiększonym ryzykiem urodzenia martwego dziecka – uważają autorzy badań.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.