Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Charakterystyka ostrych rozwarstwień aorty w ciąży i w okresie perinatalnym

Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 19.11.2020
 
 
Na łamach JAMA Cardiology ukazała się charakterystyka ostrych rozwarstwień aorty u kobiet w ciąży i w okresie perinatalnym. Dane pochodziły z międzynarodowego rejestru ostrych rozwarstwień aorty International Registry of Acute Aortic Dissection z lat 1998-2018.
Badacze zidentyfikowali 29 przypadków kobiet, które doświadczyły ostrego rozwarstwienia aorty w czasie ciąży i w okresie perinatalnym, co stanowiło w sumie 0,3 proc. wszystkich rozwarstwień aorty w rejestrze oraz 1 proc. wszystkich rozwarstwień aorty wśród kobiet. Natomiast w przypadku kobiet przed 35. rokiem życia rozwarstwienia u kobiet w ciąży w okresie perinatalnym stanowiły 20 (19 proc.) spośród 105 opisywanych przypadków w rejestrze.

Dokładny czas wystąpienia rozwarstwienia był znany u 27 z 29 kobiet: u czterech doszło do rozwarstwienia w czasie I trymestru, u 11 w czasie III, a u 12 po porodzie. U 20 kobiet opisano następujące choroby predysponujące do rozwarstwienia: u 13 zespół Marfana, u dwóch zespół Loes-Dietza, u dwóch dwupłatkową zastawkę aortalną, u dwóch dodatni wywiad rodzinny w kierunku choroby aorty i u jednej rodzinny tętniak aorty piersiowej. U około połowy pacjentek choroba aorty nie była rozpoznana do czasu wystąpienia rozwarstwienia. Na szczęście 28 z 29 kobiet przeżyło rozwarstwienie aorty.

Rozwarstwienie aorty w czasie ciąży lub w okresie perinatalnym jest rzadkie i większość kobiet przeżywa wystąpienie rozwarstwienia. W większości przypadków do rozwarstwienia dochodzi u kobiet z chorobą aorty, która często była nierozpoznana do czasu wystąpienia tego ostrego stanu.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe