Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta

Chazan zrezygnował

Źródło: Gazeta Wyborcza
Autor: Krystian Lurka |Data: 03.01.2020
 
 
Dotychczasowy świętokrzyski konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Bogdan Chazan zrezygnował ze swojej funkcji. Zastąpił go prof. Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Andrzej Pruś, doradca wojewody świętokrzyskiego, w rozmowie „Gazetą Wyborczą” poinformował, że rezygnacja prof. Chazana odbyła się po rozmowach wojewodą. - Panowie kilka razy spotkali się w tym celu. Wojewoda swoją decyzję skonsultował również w środowisku lekarskim, opinie były pozytywne – powiedział Andrzej Pruś.

- Dwa lata temu powołanie Chazana, lekarza z Warszawy, na stanowisko świętokrzyskiego konsultanta, wywołało ogromne protesty. Za jego nominacją stała ówczesna wojewoda Agata Wojtyszek, mocno zabiegająca o względy ojca Tadeusza Rydzyka, założyciela Radia Maryja. A Chazanowi ze skrajnie prawicowymi środowiskami było po drodze. Nie ukrywał, że jest przeciwnikiem aborcji czy in vitro - poinformowała „Gazeta Wyborcza”.

Chazan w „Menedżerze Zdrowia”
Prof. Bogdan Chazan w wywiadzie opublikowanym w „Menedżerze Zdrowia” mówił o wierze, aborcji i nagonce na katolickich lekarzy. To najbardziej rozpoznawalny w kraju lekarz, który złożył swój podpis pod „Deklaracją wiary” i orędownik wierzących lekarzy.

- Podpisałem, bo bycie człowiekiem wierzącym nie można ograniczać do wybranych sfer życia. Powinniśmy starać się być człowiekiem spójnym. Każdego, który mnie wyzna przed ludźmi i ja wyznam przed ojcem moim – przyznał prof. Chazan w „Menedżerze Zdrowia” w kwietniu 2018 roku i zacytował Ewangelię według świętego Mateusza. Przypomniał też, że wierzących w Polsce jest około 90 procent. - Powinni mieć szanse spotkania lekarza, który ma podobny system wartości. „Deklaracja” to ułatwia. Religijność lekarzy nie jest żadnym zagrożeniem dla pacjentów. Korzystny dla chorych jest fakt, że lekarz w pracy kieruje się zasadą miłości bliźniego - dodał.

Profesor znany jest też z odmowy wykonywania aborcji. – Postąpiłem tak, bo nie chciałem pomagać w zabiciu dziecka. Nie wydawałem też recepty na środki antykoncepcyjne - wyjaśnił.

Stwierdził też, że na wierzących lekarzy trwa nagonka.

- Bywa, że lekarze nie korzystają z klauzuli sumienia, bo obawiają się o swoja zawodową przyszłość. Obawy były uzasadnione, bo mamy do czynienia z prześladowaniem tych lekarzy. Są pozbawiani stanowisk, zwalniani z pracy, utrudnia się im studia specjalizacyjne. Mnóstwo lekarzy ma przez to pokiereszowane sumienie, trudności w kontakcie z człowiekiem, z chorymi i z samym sobą – przyznał prof. Chazan.

Następca prof. Chazana
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz na stanowisko konsultanta wojewódzkiego powołał prof. Wojciecha Rokitę, który kieruje Kliniką Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach oraz pełni funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prof. Rokita był już świętokrzyskim konsultantem. W roku 2017 roku zrezygnował z tej funkcji z przyczyn osobistych. Ale podczas jego kilkuletniej kadencji na stanowisku konsultanta w regionie odnotowano wiele sukcesów, m.in. znacząco spadła umieralność okołoporodowa noworodków, choć wcześniej Świętokrzyskie było najgorsze w kraju.

Przeczytaj także: „Chazan: Trzeba dobremu Bogu podziękować, że film „Nieplanowane” wszedł do kin”, „Chazan: Cięcie cesarskie jest najczęściej wykonywaną procedurą chirurgiczną. To nierozsądne” i „Chazan i Bukiel o wierze, aborcji i nagonce na katolickich lekarzy”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe