Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Chlamydia trachomatis może być przyczyną męskiej niepłodności

Autor: Alicja Kostecka |Data: 08.10.2019
 
 
Niepłodność stanowi poważny problem kliniczny, który dotyka około 8–12% par na całym świecie. Ze wszystkich przypadków niepłodności około 40–50% jest spowodowanych niepłodnością „czynnika męskiego”; dane literaturowe podają, że aż 2% wszystkich mężczyzn wykazuje suboptymalne parametry nasienia. Co w przypadkach, w których niepłodność utrzymuje się mimo prawidłowych cech spermy?
Ważnych i interesujących danych dostarcza najnowsza publikacja z prestiżowego Human Reproduction. Australijscy naukowcy z Queensland University of Technology dokonali analizy 118 próbek biopsyjnych jąder (100 z nich to próbki zamrożone, 18 świeże) pochodzących od mężczyzn leczących się z powodu niepłodności. Materiał biologiczny badano pod kątem obecności Ch. trachomatis (PCR oraz immunohistochemia), która wywołuje zakażenia w aż 50% przypadków bezobjawowe.

W utrwalonych biopsjach zidentyfikowano aż 45,3% próbek zawierających chlamydiowe główne białko błony zewnętrznej. Potwierdzono to przez wykrycie chlamydiowego DNA i białka TC0500 (marker replikacji). Ponadto DNA bakterii wykryto w 16,7% świeżych biopsji, a surowice tych pacjentów zawierały przeciwciała swoiste dla C. trachomatis. Wśród panów z grupy "świeżej" biopsji przeciwciała specyficzne dla C. trachomatis wykryto w aż 72,2% próbek surowic, chociaż żaden z nich nie miał objawów ani nie zgłosił kiedykolwiek zakażenia przenoszonego drogą płciową.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe