Specjalizacje, Kategorie, Działy

Chore na RZS częściej wykonują przesiewowe badania cytologiczne

Udostępnij:
Z danych przedstawionych przez brytyjskich badaczy wynika, że kobiety chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) częściej w stosunku do populacji ogólnej, poddają się przesiewowym badaniom cytologicznym. Wyniki analizy danych pochodzących z największego krajowego rejestru BSRBR-RA obejmującego ponad 12,7 tys. kobiet z rzs (British Society for Rheumatology Biologics Register for RA) wskazują, że 83% Brytyjek (głównie w wieku 25-49 lat) poddaje się rutynowemu, przesiewowemu badaniu cytologicznemu (w porównaniu do 79% w populacji ogólnej).
Odsetek dotyczy kobiet, które poddały się badaniu w okresie poprzedzających 5 lat (jest to odzwierciedleniem rekomendacji NHS, zalecających wykonywanie cytologii co 3 lata w grupie wiekowej 25-49 lat oraz co 5 lat w grupie wiekowej 50-64 lata). Chadwick L i wsp. (autorzy badania) fakt ten tłumaczą większą świadomością pacjentek oraz wynikającym z choroby podstawowej częstszym kontaktem z służbą zdrowia, jednak wpływ może mieć również przyjęta metodologia badania. Z danych wynika, że głównym czynnikiem wpływającym negatywnie na częstość wykonywania badań przesiewowych była wysoka wartość wskaźnika HAQ.

Oznacza to, że pacjentki z większym stopniem niepełnosprawności, wynikającej z choroby podstawowej, rzadziej wykonywały badania przesiewowe (78% vs 85%, odpowiednio pacjentki o wyższym i niższym stopniu niepełnosprawności). Nie zaobserwowano większej częstości przypadków dysplazji szyjki macicy wysokiego stopnia (high-grade cervical dysplasia, HGCD) w grupie chorych na rzs. Odnotowano natomiast większą częstość dysplazji niskiego stopnia (LGCD) w populacji chorych na rzs, szczególnie w młodszej grupie wiekowej.

Zgromadzone dane nie pozwoliły na ocenę wpływu takich czynników ryzyka jak palenie tytoniu, niski status socjo-ekonomiczny, czy infekcja HPV na ryzyko wystąpienia HGCD. Warto podkreślić, że ryzyko zarówno dysplazji szyjki macicy wysokiego, jak i niskiego stopnia, nie różniło się istotnie pomiędzy pacjentami leczonymi lekami biologicznymi, a tymi, które tego leczenia nie stosowały.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.