Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
UM w Poznaniu

Ciąża powikłana chorobami tarczycy ►

Źródło: XII Konferencja Ginekologia i Położnictwo - Nowe Trendy
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 13.09.2021
 
 
Prof. Katarzyna Ziemnicka przedstawia praktyczne rady i schematy postępowania zalecane przez endokrynologa. Czyli – jak określa to lapidarnie – co robimy i dlaczego.
Prof. Katarzyna Ziemnicka z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu omawia możliwe powikłania, rozpoczynając wykład od zmian fizjologicznych w ciąży i kończąc na problemach związanych z ciężarną z rakiem tarczycy.

Ekspertka omawia wskazanie do operacji w drugim trymestrze ciąży, a także aktywną obserwację. Szczególną uwagę poświęca terapii supresyjnej L-T4 w zróżnicowanym raku tarczycy (należy utrzymać TSH<0,1 mlU/L lub 0,1–0,4 mlU/L, fT3 w normie). Kolejne zagadnienia to terapia izotopowa po zakończeniu karmienia i wreszcie ścisła współpraca z endokrynologiem/onkologiem.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu, który został wygłoszony w trakcie XI Konferencji Ginekologia i Położnictwo – Nowe Trendy. Kierownikiem naukowym był prof. Maciej Wilczak, a organizatorem Wydawnictwo Termedia:

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe