Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ciąża u kobiet z adenomiozą
Źródło: DM/https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ijgo.12799
Autor: Alicja Kostecka |Data: 12.03.2019
 
 
Adenomioza to występowanie ognisk endometriozy w myometrium; mimo postępu medycyny jej rozpoznanie i leczenie wciąż pozostają klinicznym wyzwaniem. Częstość występowania choroby nie jest znana, a rozpowszechnienie jest bardzo zróżnicowane ze względu na brak jednolitych kryteriów diagnostycznych.
Najczęstszymi objawami adenomiozy są obfite krwawienia miesiączkowe i bolesne miesiączkowanie, jednak część pacjentek pozostaje bezobjawowa. Kobiety z adenomiozą często mają inne towarzyszące schorzenia ginekologiczne, takie jak endometrioza (według danych literaturowych adenomioza w około 21,8% współistnieje z tym schorzeniem) lub mięśniaki macicy co sprawia, że diagnoza i ocena odpowiedzi na leczenie stają się trudne. Choroba dotyka głównie pacjentki w wieku 40.-50. lat, jednak dotyczy także młodszych pań. Z racji powszechności późnego zachodzenia w ciążę sprawdzono, jak adenomioza przekłada się na ryzyko powikłań ciążowych.

Na łamach International Journal of Gynecology and Obstetrics opublikowano metaanalizę badań obserwacyjnych, w których oceniano wpływ adenomiozy na klinicznie rozpoznaną ciążę. W analizie ostatecznie wzięto pod uwagę 6 badań, obejmujących 322 kobiety z adenomiozą oraz 9420 zdrowe kobiety stanowiące grupę kontrolną. Okazało się, że adenomioza jest związana ze znacznie podwyższonym ryzykiem powikłań, w szczególności porodu przedwczesnego ()R 3,05, p<0,001), niskiej masy urodzeniowej (OR 3,22, p<0,001) oraz stanu przedrzucawkowego (OR 4,35, p=0,042).
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe