Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ciąża wkrótce po poronieniu nie jest bardziej ryzykowna

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Paweł Wernicki/PAP, DOI: https://doi.org/10.1371/journal.pmed.1004129
Choć Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca co najmniej sześciomiesięczną przerwę, wcześniejsze zajście w ciążę po poronieniu lub aborcji nie wydaje się dodatkowym ryzykiem dla matki ani dla dziecka – informują naukowcy na łamach pisma „PLoS Medicine”.
Zgodnie z dotychczasowymi opiniami ekspertów po poronieniu (naturalnym bądź sztucznym) kobieta potrzebuje co najmniej kilku miesięcy na powrót do zdrowia.

Jak jednak sugeruje norweskie badanie, obejmujące 72 000 poczęć w latach 2008–2016, pary mogą bezpiecznie starać się o dziecko wcześniej. Nie wykazano większych różnic w wynikach, gdy nowa ciąża miała miejsce wcześniej niż po sześciu miesiącach od poronienia.

To wyniki różniące się od wcześniejszych prac z Ameryki Łacińskiej, które – wraz z innymi badaniami – stanowiły podstawę zaleceń WHO dotyczących odstępów między ciążami.

Zdaniem norweskich autorów proszenie rodziców o czekanie przez sześć miesięcy po poronieniu lub aborcji może być dla niektórych niedopuszczalnie długie, zwłaszcza gdy pojawiające się dowody medyczne nie wydają się tego potwierdzać. Oczywiście emocjonalna gotowość na szybkie ponowne starania o dziecko to kwestia indywidualna.

Jak poinformowała WHO, trwają już dalsze badania dotyczące odstępów między ciążami i w przyszłości można się spodziewać aktualizacji porad.

Eksperci są zgodni, że dobry stan zdrowia zwiększa szanse na poczęcie. Kobietom zaleca się codzienne przyjmowanie tabletek kwasu foliowego podczas prób zajścia w ciążę i do 12. tygodnia ciąży. Zmniejsza to ryzyko urodzenia dziecka z wadami mózgu, kręgosłupa lub rdzenia kręgowego, takimi jak rozszczep kręgosłupa.

Wczesne poronienie zdarza się mniej więcej 1 na 5 kobiet w ciągu ich życia. Często nie udaje się znaleźć przyczyny. Jeśli kobieta miała jedno poronienie, zwykle jest duża szansa, że następna ciąża zakończy się sukcesem, bowiem nawracające poronienia są rzadkie.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.