Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Ciężarne prawie dwa razy częściej chorują na COVID-19

Źródło: PAP/Gabriela Bogaczyk
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 30.09.2021
 
 
– Zwiększenie wentylacji minutowej, uniesienie przepony, obrzęk śluzówek układu oddechowego, nadkrzepliwość i zjawiska zachodzące w układzie immunologicznym powodują więcej objawów niepożądanych u kobiet w ciąży niż w tej samej populacji pacjentek nieciężarnych – mówi prof. Anna Kwaśniewska.
– Kobiety ciężarne szczególnie powinny się szczepić przeciw COVID-19, ponieważ prawie dwa razy częściej chorują na koronawirusa i są szczególnie narażone na ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Jest to związane ze zmianami fizjologicznymi występującymi w organizmie ciężarnej. Zwiększenie wentylacji minutowej, uniesienie przepony, obrzęk śluzówek układu oddechowego, nadkrzepliwość oraz zjawiska zachodzące w układzie immunologicznym powodują więcej objawów niepożądanych niż w tej samej populacji pacjentek nieciężarnych – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Anna Kwaśniewska, kierownik Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie.

Analiza 192 badań naukowych obejmujących ponad 64 tys. kobiet w ciąży i niedawno ciężarnych z podejrzeniem lub potwierdzonym COVID-19 wykazała, że u 17,4 proc. ciężarnych wystąpi zapalenie płuc, 17 proc. będzie wymagać tlenoterapii, u 13,4 proc. rozwinie się zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), a w 11,3 proc. przypadków będziemy obserwowali ciężki przebieg choroby. W tej grupie 3,3 proc. będzie przyjętych na oddział intensywnej terapii. Śmiertelność ciężarnych i położnic z powodu COVID-19 wynosi według różnych statystyk od 0,8 do 1 proc.

– To są naprawdę bardzo trudne przypadki. Na wiosnę mieliśmy osiem naszych pacjentek na oddziale intensywnej terapii, które były podłączone do respiratorów lub ECMO, tzw. płucoserca. Przeżyły tylko dwie z nich: jedna po cięciu cesarskim, a druga jeszcze w ciąży. Ostatnia pacjentka, która zmarła nam na COVID-19, była lekarką. Wtedy jeszcze w ogóle nie miała szansy zaszczepienia się – podkreśla specjalistka.

Prof. Kwaśniewska dodaje, że dzieci matek zakażonych urodziły się zdrowe, nie było zgonów z tego powodu. – Tylko nadal jest to tragedia. Nie chciałabym być znowu świadkiem takiej sytuacji, że pacjentka umiera, natomiast mąż przychodzi sam z nosidełkiem po dziecko – mówi.

Ekspertka przytacza też przypadek pacjentki, która zachorowała na wielonarządowy zespół zapalny, tzw. MIS-A. Najprawdopodobniej jest to pierwszy przypadek MIS-A u położnicy w Polsce, stwierdzono go na początku listopada 2020 r. – Pacjentka na przełomie września i października 2020 r. przechorowała łagodnie, wraz z rodziną, zakażenie SARS-CoV-2. Rozpoczęło się niewinnie. Bez obciążeń została, po tygodniowej hospitalizacji w szpitalu powiatowym, przeniesiona do nas z powodu podejrzenia cholestazy. Po urodzeniu dziecka rozwinął się u niej zespół pocovidowy, łącznie z niewydolnością nerek, wątroby, zaburzeniami krzepnięcia, niewydolnością układu oddechowego, z zaburzeniami psychicznymi. Na początku nie podejrzewaliśmy, że to może być MIS-A, bo pierwszy raz się z tym zetknęliśmy – przyznaje prof. Kwaśniewska.

Zaznacza, że po zaszczepieniu przeciw COVID-19 do takich ekstremalnych sytuacji nie dochodzi. Apeluje zarówno do ciężarnych, jak i ich mężów, partnerów, bliskich o szczepienie się. – Co prawda nasze pacjentki najczęściej teraz zostają w domu ze względów bezpieczeństwa, ale mąż nadal pracuje, dzieci chodzą do szkoły i gdy są niezaszczepieni, stanowią potencjalne źródło zakażenia dla takich pacjentek – wyjaśnia kierownik Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie.

Specjalistka podkreśla również, że w czasie ciąży można się szczepić, a obawy wielu ciężarnych w tej kwestii są nieuzasadnione. – Szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna zarówno dla pacjentki, jak i dla dziecka. Także przed zajściem w ciążę nie obserwuje się żadnych objawów ubocznych w stosunku do dziecka. Staramy się, zgodnie ze światowymi badaniami, nie szczepić kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Zazwyczaj szczepimy w drugim, trzecim trymestrze – dodaje prof. Anna Kwaśniewska.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.