Specjalizacje, Kategorie, Działy
Krzysztof Mazur/Agencja Gazeta

Co jest powodem zwolnienia Riada Haidara?

Udostępnij:
Riad Haidar nie będzie już kierował neonatologią w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Urodzony w Syrii lekarz od niemal 30 lat był ordynatorem tego oddziału. Specjalista twierdzi, że nie ma podstaw merytorycznych pozbawienia go stanowiska, a decyzja dyrekcji ma podłoże wyłącznie polityczne. Powody jego zwolnienia chce znać Rzecznik Praw Obywatelskich.
O nieprzedłużaniu umowy Riadowi Haidarowi zdecydował Adam Chodziński, który dyrektorem placówki został w połowie listopada ubiegłego roku, a zdymisjonowanie Riada Haidara to jedna z jego pierwszych decyzji. Były już ordynator mógł zostać w szpitalu na stanowisku lekarza, ale tej propozycji nie przyjął.

- To zaskakujące i zupełnie dla mnie niezrozumiałe. Prawie 30 lat kierowałem tym oddziałem i nigdy nie było żadnych zarzutów do mojej pracy, wręcz przeciwnie. Oddział uznawany jest za jeden z najlepszych w Polsce i zapewnia leczenie na najwyższym światowym poziomie. Sytuacja o tyle smutna, że jest to wyłącznie decyzja polityczna i nie ma na uwadze dobra moich małych podopiecznych i ich rodziców - napisał Riad Haidar na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Rzecz w tym, że dyrektor szpitala jest związany ze Zjednoczoną Prawica, a były już ordynator neonatologii to działacz Koalicji Obywatelskiej. W październiku Haidar został wybrany na posła na Sejm. Ale jak zapewnia, nadal mógłby pracować jako ordynator, przecież już przez dwie kadencje był radnym sejmiku wojewódzkiego i jednocześnie z powodzeniem kierował oddziałem neonatologii.

Do sprawy w poniedziałek (30 grudnia) odniosła się fundacja WOŚP.

- Panie dyrektorze, skąd taka decyzja? Riad Haidar to jeden z najbardziej cenionych neonatologów w Polsce. Posiada ogromną wiedzę specjalistyczną, kształci kolejne pokolenia młodych lekarzy, jego pracy i zaangażowaniu setki tysięcy najmłodszych pacjentów zawdzięcza życie i zdrowie. Oddział, którym tak długo kierował, to absolutna perła w świecie polskiej neonatologii. Trafiają tam noworodki z najcięższymi schorzeniami, często podejmowana jest tam walka o życie tych maluchów. Oddział pracuje i leczy na najwyższym światowym poziomie, co było wielokrotnie doceniane, zresztą nie tylko w Polsce - zwrócił się Jerzy Owsiak z pytaniami do dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. I zaapelował: - Panie dyrektorze, publiczny system opieki zdrowotnej w Polsce przeżywa dziś zapaść. Brakuje w polskich szpitalach 70 tysięcy lekarzy, co w wielu miejscach jest przyczyną zamykania lub zawieszania oddziałów szpitalnych. Czy naprawę stać pana na to, by w taki sposób potraktować jednego z najbardziej docenianych lekarzy neonatologów w Polsce? Czy nie igra pan życiem i zdrowiem najmłodszych pacjentów? Stanowczo oświadczamy, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, uznaje tę decyzję za fatalną dla szpitala, a przede wszystkim dla pacjentów. Panie dyrektorze, oczekujemy pilnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego.

Z tym samym pytaniem do dyrekcji szpitala w Białej Podlaskiej zwrócił się również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - Co doprowadziło do tego, że szpital traci cenionego specjalistę? – spytał RPO w oficjalnym piśmie do dyrektora szpitala Adama Chodzińskiego, również zwracając uwagę na to, że szpital może stracić wysokiej klasy specjalistę.

Dyrektor wyjaśnił swoją decyzję zamieszczając oświadczenie na stronie internetowej szpitala.

- W opinii dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej doktor Riad Haidar jest bardzo dobrym specjalistą neonatologiem, który od lat dba o życie i zdrowie małych pacjentów bialskiej placówki. Należy zaznaczyć, że pan doktor udziela świadczeń oraz pełni funkcję lekarza kierującego Oddziałem Neonatologicznym w oparciu o umowę kontraktową w wyniku konkursu na czas określony, która wygasa 31 grudnia 2019 roku. Podczas spotkania 18 grudnia 2019 r. dyrektor placówki zaproponował panu doktorowi dalszą współpracę z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej na udzielanie świadczeń w ww. oddziale. Została mu przedstawiona jednostronnie podpisana umowa dalszej współpracy na dogodnych warunkach. Umowa nie przewidywała kierowania i zarządzania oddziałem. Pan doktor - nad czym ubolewamy - nie przyjął powyższej propozycji. W najbliższych miesiącach zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko lekarza kierującego Oddziałem Neonatologii. Na ten okres zostanie powołany pełniący obowiązki.
Dyrekcja szpitala - kierując się przede wszystkim dobrem małych pacjentów - jest otwarta na dalszą współpracę z Panem doktorem Riadem Haidarem - wyjaśniono w oświadczeniu.

Riad Haidar uznał jednak, że nie będzie mógł pracować jako zwykły lekarz na oddziale, który przez 30 lat prowadził.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.