Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Co odpowiada za powodzenie procedury in vitro?
Źródło: https://academic.oup.com/humrep/advance-article-abstract/doi/10.1093/humrep/dez065/5497453?redirectedFrom=fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 28.05.2019
 
 
Niepłodność jest dramatem dotykającym około 8-12% par w wieku reprodukcyjnym. Jedną z metod objawowego leczenia niepłodności jest procedura in vitro, jednak nie zawsze kończy się ona sukcesem, skłaniając do podejmowania kolejnych prób. Holenderscy badacze odkryli jeden z czynników odpowiedzialny za niepowodzenia. Swoim odkryciem podzielili się na łamach prestiżowego czasopisma Human Reproduction.
192 kobiety w wieku reprodukcyjnym (20-42), zakwalifikowane do procedury zapłodnienia pozaustrojowego zostały poddane także pobraniu wymazu z pochwy w celu określenia składu mikrobioty. Warto nadmienić, że mikroorganizmy identyfikowano nie klasycznym posiewem, lecz metodami genetycznymi. Po przeanalizowaniu wyników określono wartość predykcyjną takiego postępowania w zakresie klinicznie rozpoznanej ciąży.

Pierwszy etap badania wykazał, że wśród kobiet z niskim udziałem bakterii Lactobacillus w mikrobiocie pochwy istnieje niewielka szansa na powodzenie procedury in vitro. W drugim etapie (na podstawie modelu predykcyjnego opracowanego po 1. etapie) wyodrębniono grupę 34 pacjentek, u których spodziewano się niepowodzenia; rezultat in vitro trafnie oszacowano u 94% pacjentek (32 z 34) i obliczono, że badanie mikrobioty pochwy charakteryzuje się 26% czułością i aż 97% swoistością. Zidentyfikowano także bakterię, która pozwalała na przewidzenie pomyślnego rezultatu procedury in vitro - Lactobacillus crispatus, którego udział w mikrobiocie <60% wiązał się na około 50-procentową szansę na rozpoznanie ciąży.

Pozostaje czekać na kolejne wieści potwierdzające powyższe odkrycie, a także na randomizowane badanie oceniające modyfikowanie mikrobioty pochwy w celu zwiększenia szansy na powodzenie procedury in vitro.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe