Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ćwiczenia fizyczne w trakcie ciąży nie zapobiegają nadmiernemu przyrostowi masy ciała

Źródło: DM/https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/uog.20147
Autor: Alicja Kostecka |Data: 31.05.2019
 
 
Ciąża jest stanem wymagającym zwiększonej podaży energii. Zdaje sobie z tego sprawę większa część par zachodzących w ciążę, jednak nie do końca rozumie pojęcie zwiększonej podaży energii - niejednokrotnie niestety dieta przyszłej mamy opiera się na założeniu "jedzenia za dwóch", a nie "jedzenia dla dwóch". Zbyt duża podaż energii wiąże się z nadmiernym przyrostem masy ciała, co z kolei niesie za sobą szereg negatywnych następstw dla matki i dziecka.
Hiszpańscy naukowcy sprawdzili, czy program ćwiczeń w czasie ciąży może zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała u matki oraz czy istotnie poprawi parametry krążenia u płodu. Publikacja ukazała się na łamach Ultrasound in Obstetrics & Gynecology.

Grupa badaczy z Francisco de Vitoria University w Madrycie przeprowadziła randomizowane badanie, do którego zakwalifikowano 85 kobiet w ciąży, które przez cały okres jej trwania zostały zobligowane do wykonywania ćwiczeń fizycznych trzy razy w tygodniu przez godzinę (n=42, grupa badawcza); pozostała grupa (43 kobiety) nie wykonywała żadnych ćwiczeń. Co ważne, charakterystyka pacjentek w obu grupach (wiek matki, wskaźnik masy ciała przed ciążą, rasa kaukaska, ćwiczenia fizyczne przed ciążą i status palenia tytoniu) były podobne w obu grupach.

Nie stwierdzono różnic w masie ciała między badanymi populacjami 20, 28, 36 i 38 tygodniu ciąży. Nie odnotowano także istotnych statystycznie różnic w przyroście masy ciała w 38. tygodniu. Nie oznacza to jednak braku korzyści z aktywności fizycznej w czasie ciąży, gdyż odsetek kobiet z utratą masy ciała co najmniej 9 kilogramów w 6. tygodniu po porodzie okazał się istotnie wyższy u kobiet w grupie badawczej w porównaniu do tych z grupy kontrolnej (68,2% vs. 42,8%, RR 1,593, p=0,02). Indeks pulsacji w przewodzie tętniczym (DA) po 20 tygodniach i frakcji wyrzutowej (EF) po 36 tygodniach okazały się istotnie wyższe w grupie kontrolnej, (odpowiednio 2,43±0,40 vs. 2,26±0,33, p<0,05 oraz 0,85±0,13 vs. 0,81±0,11, p<0,05). Pozostałe parametry funkcji krążenia u płodu były podobne w obu grupach
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe