Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
9 czerwca warsztaty w Instytucie Medycyny Praktycznej Poznań LAB w Przeźmierowie

Cykliczna Edukacja Operacyjna Stacjonarnie – czerwcowe warsztaty

Redaktor: Aleksandra Lang |Data: 23.06.2022
 
 
Dwudniowe (9 i 10 czerwca) szkolenie przeprowadzone w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbywało się w Szpitalu na Polnej i w Instytucie Medycyny Praktycznej Poznań LAB w Przeźmierowie.
Patronat honorowy nad cyklem warsztatów w 2022 r. objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski, a kierownictwo naukowe – prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak.

9 czerwca pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Macieja Wilczaka, koordynatora centrum, uczestnicy warsztatów najpierw szkolili, pogłębiali i gruntowali wiedzę anatomiczną na nieutrwalonych preparatach anatomicznych – cadaverach. Warsztaty odbyły się w jednym z najnowocześniejszych ośrodków edukacyjnych w Polsce - w Instytucie Medycyny Praktycznej POZNAŃ LAB w Przeźmierowie. To pierwsze tego typu szkolenie w Europie i unikatowa możliwość ćwiczenia na profesjonalnych fantomach oraz cadaverach wszystkich etapów wykonywania histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej w znieczuleniu miejscowym w przygotowaniu do wykonywania tych zabiegów u pacjentek.

– Kursy na cadaverach to sposób szkolenia medyków gwarantujący lepsze warunki zabiegowe niż fantomy czy nawet nowoczesne symulatory – komentuje prof. Wilczak. – Takie warsztaty gwarantują zbliżone do realnych warunki zabiegowe, lepsze niż osiągane na nowoczesnych symulatorach. Ćwiczenia mają niewątpliwie wysoką wartość edukacyjną dla lekarzy podnoszących kwalifikacje. W mojej najlepszej wiedzy nasze warsztaty były ćwiczeniami pionierskimi w zakresie ginekologii. Żadne sztuczne modele nie oddadzą w pełni niepowtarzalnych warunków anatomicznych człowieka, dlatego nowych technik operacyjnych najlepiej uczyć się na fantomach, a następnie na cadaverach, jak praktykuje się to na świecie – dodaje.

10 czerwca w Szpitalu na Polnej lekarze z Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka oraz uczestniczący w warsztatach lekarze w ramach rozpowszechniania w naszym kraju tej unikatowej metody znieczulenia miejscowego, zwanej medycznie systemem Hystero-Block, przeprowadzili sześć zabiegów. Podczas nich uczestniczący w warsztatach lekarze ginekolodzy poznawali zasady najnowszych technik stosowanych w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym.

– Nam, lekarzom z Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zależy na tym, aby kobiety w innych szpitalach w Polsce były leczone na światowym poziomie – zauważa prof. Maciej Wilczak. – Podczas warsztatów dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków i prezentujemy nowoczesne metody leczenia kobiet. Widzimy ogromną potrzebę edukacyjną i dlatego w tym roku zaplanowaliśmy, aż sześć cykli takich klinicznych działań warsztatowych.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:
Działalność naukowa i dydaktyczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w centrum:
Zabiegi operacyjne
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.