Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Cykliczna Edukacja Operacyjna Stacjonarnie i Online – czyli minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne ze szpitala na Polnej

Autor: Aleksandra Lang |Data: 01.06.2022
 
 
26 maja w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbyły się kolejne w tym roku cykliczne praktyczne warsztaty „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line".
Pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Macieja Wilczaka, koordynatora centrum, przeprowadzono sześć operacji. Patronat honorowy nad cyklem warsztatów w 2022 r. objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Wyjątkowa edycja i zagraniczni goście
Majowe spotkanie edukacyjne w ramach warsztatów było wyjątkowe. Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka gościł bowiem znamienitych specjalistów z zakresu minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych, z polskich i zagranicznych ośrodków. Do Poznania przyjechali dr med. Jean Dubuisson z Genewy, dr med. Friedrich Pauli z Augsburg Frauenklinik oraz dr med. Burghard Abendstein z Feldkirch z Austrii, a także ginekolodzy z ośrodków w Polsce, m.in. z Płocka i Kartuz.

Podczas warsztatów wykonano następujące zabiegi operacyjne:
• laparoskopowe implantacje siatek metodą Dubuissone w terapii wypadania narządów płciowych,
• laparoskopie operacyjne - myomectomia i hysterectomia,
• operacje w zakresie przezpochwowej implantacji tytanizowanych siatek w celu rekonstrukcji dna miednicy.

W warsztatach stacjonarnie, ale także poprzez multimedialną transmisję na żywo, uczestniczyło ponad 200 lekarzy ginekologów z ośrodków w całej Polsce. Mieli oni niepowtarzalną okazję obserwować w czasie wszystkich zabiegów zastosowanie zaawansowanych i jednych z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Podczas transmisji na żywo lekarze uczestniczący w warsztatach w formule online mogli zadawać pytania dotyczące poszczególnych etapów zabiegów, podobnie jak czynili to lekarze ginekolodzy uczestniczący bezpośrednio w operacjach.

Edukacja przede wszystkim
– Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej są nadal jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule online realizowanymi na żywo. Wyzwaniem dla współczesnej ginekologii jest zmiana sposobu leczenia kobiet z klasycznego na techniki małoinwazyjne, dokładnie tak jak, działa to na całym świecie – komentuje prof. Maciej Wilczak, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej. – Naszym priorytetem jest praktyczna edukacja lekarzy, którzy dzięki obrazowi na żywo uczestniczą w operacji i na bieżąco mogą słuchać precyzyjnych komentarzy lekarza operatora. Liczymy, że specjaliści w ten sposób zdobytą wiedzę zastosują w swoich szpitalach. Niewątpliwie dla nas, specjalistów z Polnej, to doskonała okazja do tego, aby goszcząc ginekologów z europejskich ośrodków, wymieniać poglądy i doświadczenie w zakresie nowoczesnych technik operacyjnych stosowanych w tamtejszych ośrodkach – dodaje prof. Maciej Wilczak.

W roku 2022 w centrum odbędzie się w sumie 6 spotkań w ramach warsztatów laparoskopowych.

Konferencja Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2022
Warsztaty zbiegły się z coroczną konferencją Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy
2022 , odbywającą się 27 i 28 maja. Tegoroczna odsłona była doskonałą platformą do merytorycznych dyskusji specjalistów z wielu ośrodków europejskich i polskich. Podczas licznych sesji przedstawiono zagadnienia dotyczące leczenia operacyjnego technikami minimalnie inwazyjnymi, w których goście z Niemiec, Austrii i Szwajcarii podzielili się wynikami swoich badań naukowych w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych metod leczenia operacyjnego. W rozmowach o powikłaniach uczestniczyli specjaliści z zakresu urologii i chirurgii kolorektalnej - prof. Piotr Chłosta i prof. Marek Szczepkowski, którzy przedstawiali zagadnienia leczenia operacyjnego komplikacji operacyjnych w zakresie współpracy z ginekologami w leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Drugiego dnia wydarzenia liczne grono specjalistów uczestniczyło w sesji, w której profesorowie Zbigniew Celewicz, Hubert Huras oraz Piotr Sieroszewski omawiali aspekty postępowania medycznego w przypadku ciąży o nieprawidłowym przebiegu. Na zakończenie tej dyskusji głos zabrała prof. Justyna Król-Całkowska, przedstawiając stanowisko i opinię prawną w zakresie omawianych problemów medycznych.

W drugiej części sobotniej konferencji specjaliści brali udział w międzynarodowym panelu dyskusyjnym pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Marioli Ropackiej-Lesiak oraz prof. Federica Chantraine –„Nieprawidłowa implantacja łożyska – wyzwanie współczesnej perinatologii”. Polemika zaproszonych naukowców z ośrodków m.in. w Berlinie, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii oraz słuchaczy z Polski dotyczyła problemu łożyska wrośniętego. Specjaliści, prezentując przypadki ze swojej praktyki, omawiali problemy związane z największym zagrożeniem dla matki i dziecka, jakim jest krwawienia okołoporodowe towarzyszące nieprawidłowej implantacji łożyska. Prezentowali i omawiali także najnowocześniejsze sposoby i techniki operacyjne stosowane podczas wykonywania cięcia cesarskiego w celu maksymalnego ograniczenia powikłań oraz ratowania zdrowia matki i dziecka.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z prof. Maciejem Wilczakiem o szczególnej roli warsztatów w edukacji lekarzy:
TVP3 Poznań "Temat Dnia"

Kalendarz, informacje o zapisach na warsztaty i o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej znajdą Państwo tu:
Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej

Szczegółowe informacje dla pacjentek o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w centrum:
Informacje dla pacjentek
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.