Specjalizacje, Kategorie, Działy

Cykliczne warsztaty z histeroskopii

Udostępnij:
29 września br., w ramach cyklicznych warsztatów edukacyjnych „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym” – w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Macieja Wilczaka, koordynatora centrum – ginekolodzy ze Śremu, Zabrza i Konina poznawali najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej tylko w znieczuleniu miejscowym.
Histeroskopia to najprecyzyjniejsze, małoinwazyjne badanie oceniające anatomię jamy macicy – jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania właśnie tego rodzaju badania są wykryte w badaniach USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek z powtarzającymi się poronieniami.

W ramach rozpowszechniania w naszym kraju tej unikalnej metody znieczulenia miejscowego – w systemie Hystero-Block – Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami uczestnikami warsztatów przeprowadzili cztery zabiegi. Podczas nich uczestniczący w warsztatach lekarze ginekolodzy poznawali zasady najnowszych technik stosowanych w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym.

– Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych, którzy u siebie w szpitalach mogą także leczyć pacjentki na europejskim poziomie – zapewnia prof. Maciej Wilczak, ginekolog, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu przy Polnej.

– Pokazujemy, że ogromną zaletą tego małoinwazyjnego zabiegu jest również jego długość, zwykle nie trwa on dłużej niż 20 minut. Pacjentka przychodzi rano na zabieg, a już po mniej więcej dwóch godzinach wypisywana jest do domu. Ingerencje medyczne tego typu zapewniają kobietom szybszy powrót do zdrowia i krótszy czas hospitalizacji. Podczas histeroskopii lekarz operator ma kontakt z pacjentką i na bieżąco reaguje na jej pytania lub uwagi. Metoda ta jest obarczona rzadko występującymi powikłaniami, a ich częstość ocenia się na 0,5–1 proc. – dodaje ekspert.

Patronat honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2023 roku objął Jego Magnificencja rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. n. med. Andrzej Tykarski.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:
https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/katedry-i-kliniki-49.

Więcej informacji o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w centrum:
http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.