Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy można zapobiec cukrzycy ciążowej?

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Marta Koblańska
|
Źródło: Sciencedaily/MK
Nowy algorytm komputerowy może przewidzieć we wczesnej fazie ciąży lub przed ciążą, która z kobiet znajduje się w grupie ryzyka cukrzycy ciążowej, wynika z badania opublikowanego w Nature Medicine. Badanie przeanalizowało dane blisko 600 tys. ciąż dostępnych w bazie izraelskiej Clalit Health Services. Jak wynika z tych prognoz, może być możliwe zapobieganie cukrzycy ciążowej poprzez zmiany w diecie oraz zmiany w stylu życia.
- Naszym nadrzędnym celem jest pomoc systemowi ochrony zdrowia w zapobieganiu cukrzycy w czasie ciąży – powiedział prof. Eran Segal z departamentów Computer Science i Applied Mathematics oraz Molecular Cell Biology.

Cukrzyca ciążowa charakteryzuje się wysokim poziomem cukru we krwi, który rozwija się podczas ciąży u kobiet, które wcześniej nie miały cukrzycy. Jej występowanie jest szacowane na 3 do 9 procent wszystkich ciąż i wiąże się z ryzykiem zarówno dla matki jak i dziecka. Co typowe, cukrzyca ciążowa, zostaje zdiagnozowana między 24 a 28 tygodniem ciąży za pomocą testu tolerancji glukozy.

W nowym badaniu Segal wraz z zespołem rozpoczął działania poprzez aplikowanie metody uczenia się do wyników z bazy 450 tys. ciąż u kobiet, które urodziły między 2010 a 2017 rokiem. Cukrzyca ciążowa została zdiagnozowana dzięki testowi cukrzycy u około 4 procent z tych ciąż. Po przetworzeniu danych pozyskano ponad 2 tys. różnych parametrów dla każdej ciąży, w tym wyniki testu krwi oraz rezultatów wywiadu rodzinnego. Na podstawie opracowanego algorytmu oszacowano, że 9 z tych parametrów rzetelnie identyfikowało kobiety znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej. Te parametry obejmowały wiek, masę ciała, wywiad rodzinny oraz wyniki badania glukozy we wcześniejszych ciążach.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.