Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy progesteron podawany dopochwowo pomaga w utrzymaniu wczesnej ciąży?

Źródło: DM/www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1813730
Autor: Alicja Kostecka |Data: 21.05.2019
 
 
Około 15% klinicznie rozpoznanych ciąż ulega poronieniu, a aż 1% kobiet cierpi z powodu poronień nawracających, czyli następujących po sobie co najmniej 3 spontanicznych poronień. Jednym z najbardziej charakterystycznych i niepokojących objawów rozpoczynającej się utraty wczesnej ciąży jest krwawienie z dróg rodnych. Obecna wiedza medyczna wskazuje, że jednym z kluczowych hormonów niezbędnych do utrzymania wczesnej ciąży jest progesteron.
Zespół naukowców sprawdził, czy podawanie progesteronu zwiększy szanse na urodzenie potomstwa u kobiet z krwawieniem we wczesnej ciąży. Wyniki ich pracy ukazały się na łamach The New England Journal of Medicine.

Badacze z Wielkiej Brytanii, Australii i Stanów Zjednoczonych przeprowadzili wieloośrodkowe, randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, w którym 4153 kobietom z krwawieniem z dróg rodnych we wczesnej ciąży podawano 400mg progesteronu dopochwowo dwa razy na dobę (grupa badawcza, n=2079) lub placebo (grupa kontrolna, n=2074). Postępowanie prowadzono od momentu wystąpienia krwawienia do ukończenia 16. tygodnia ciąży, a jako miarę skuteczności dopochwowego podawania progesteronu przyjęto odsetek żywych urodzeń po 34. tygodniu ciąży.

Ostatecznie u 97% (4038 z 4153) kobiet udało się uzyskać pełne dane do analizy. Okazało się, że częstość występowania żywych urodzeń po co najmniej 34. tygodniu ciąży wynosiła 75% (1513/2025) w grupie badawczej i 72% (1459/2013) w grupie kontrolnej, jednak 3-procentowa różnica okazała się nieistotna statystycznie (p=0,08). Częstość występowania zdarzeń niepożądanych nie różniła się znacząco między grupami.

Na podstawie wiedzy medycznej można było się spodziewać skuteczności podawania progesteronu w utrzymaniu zagrożonej wczesnej ciąży, jednak podwójnie zaślepione randomizowane badanie (a więc o dużym stopniu obiektywizmu) pokazało, że jest inaczej. Jednak i takie wyniki są potrzebne - bowiem każde działanie diagnostyczne czy lecznicze musi opierać się na możliwie najlepszych dowodach.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe