Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Czy rodzaj operacji ma wpływ na utrzymywanie się dolegliwości u pacjentek z adenomiozą?
Źródło: AK/www.jmig.org/article/S1553-4650(18)30449-7/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 12.09.2018
 
 
Pomimo postępu w zakresie diagnostyki obrazowej i molekularnej, badanie histopatologiczne tkanek po usunięciu macicy pozostaje jedyną pewną metodą diagnostyki adenomiozy.
Adenomioza jest chorobą najczęściej dotykającą kobiet w wieku około 40-50 lat. Etiologia choroby dotychczas nie została poznana, jednak przypuszcza się, że głównym czynnikiem sprawczym jest przeniknięcie warstwy podstawnej endometrium w głąb mięśnia macicy. Prowadzi o do występowania bolesnych, obfitych miesiączek i powiększenia macicy. Istnieje wiele metod łagodzenia dolegliwości wynikających z choroby, jednak ostateczną i najskuteczniejszą metodą leczenia adenomiozy pozostaje usunięcie macicy. Pomimo postępu w zakresie diagnostyki obrazowej i molekularnej, badanie histopatologiczne tkanek po usunięciu macicy pozostaje jedyną pewną metodą diagnostyki adenomiozy. Badanie przeprowadzone przez zespół z Bostonu miało odpowiedzieć na pytanie, czy wykonanie histerektomii nadpochwowej, a co za tym idzie - pozostawienie szyjki macicy wiąże się z większą częstością nawracania dolegliwości bólowych w okresie pooperacyjnym. Do udziału w badaniu zakwalifikowano pacjentki poddane laparoskopowej nadszyjkowej i całkowitej histerektomii. Pacjentkom rozesłano ankiety dotyczące poziomu satysfakcji z leczenia, jakości życia oraz pojawiających się w okresie pooperacyjnym dolegliwości bólowych. W badaniu wzięło udział 443 pacjentki.

U 171 z nich na podstawie badania histopatologicznego preparatu pooperacyjnego rozpoznano adenomiozę. Liczebność obu grup była zbliżona. Do badania zakwalifikowano również pacjentki operowane z innych nienowotworowych wskazań. Nie stwierdzono różnic w zakresie zgłaszanych dolegliwości bólowych oraz pogorszenia jakości życia pomiędzy pacjentkami z obu grup. Jak się okazuje, poprawa jakości życia zgłaszana była przez więcej pacjentek z grupy po przebytej nadszyjkowej histerektomii. Co ciekawe, pacjentki operowane z innych wskazań niż adenomioza częściej zgłaszały utrzymujące się po operacji dolegliwości bólowe (aOR 0.43, 95% CI 0.20-0.93, P=.03).

Podsumowując, pozostawienie szyjki macicy nie zwiększa ryzyka utrzymywania się dolegliwości oraz nie wpływa negatywnie na satysfakcję z leczenia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe