Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czynność tarczycy kluczowa we wczesnej ciąży

Źródło: DM/www.thelancet.com/journals/landia/article/PIIS2213-8587(19)30153-6/fulltext#%2
Autor: Alicja Kostecka |Data: 10.07.2019
 
 
Tagi: tarczyca, ciąża, TSH, FT4
Jednym z ważnych elementów opieki nad kobietą w ciąży jest wyrównanie czynności tarczycy. Istotny wpływ na rozwój dziecka ma nie tylko jawna, lecz także subkliniczna niedoczynność tarczycy, występująca u około 15% ciężarnych kobiet. Badania wykazały związek między subkliniczną niedoczynnością tarczycy w czasie ciąży a nadciśnieniem ciążowym, porodem przedwczesnym i zaburzeniami rozwoju poznawczego u niemowląt.
Na łamach The Lancet Diabetes & Endocrinology ukazały się wyniki badania przeprowadzonego przez zespół z Erasmus University Medical Center w Roterdamie, w którym zbadano związek funkcji tarczycy u matki z morfologią mózgu dziecka, ponadto oceniono, w którym momencie ciąży związek ten jest najbardziej istotny. Włączono 1981 kobiet będących ≤18 tygodnia ciąży przebadanych w latach 2002-2006, u których dokonano pomiaru TSH i fT4 oraz dostępne były wyniki MRI mózgu dziecka wykonane w 10. roku życia. Kryteriami wykluczającymi były wcześniej istniejące zaburzenia tarczycy, leczenie zaburzeń tarczycy, ciąża bliźniacza, ciąża po zapłodnieniu in vitro oraz dane MRI o suboptymalnej jakości lub poważne, incydentalne zmiany w MRI. Analizy uwzględniały m.in. wiek ciążowy przy pobieraniu próbek krwi, wiek matki, przynależność etniczną, poziom wykształcenia i status palenia tytoniu.

Stężenie TSH u matki okazało się odwrotnie skorelowane z całkowitą objętością istoty szarej (p=0,007) i objętością korowej istoty szarej (p=0,022) u potomstwa, przy czym związek ten różnił się w czasie trwania ciąży. Analizy uwarunkowane wiekiem ciążowym wykazały, że powyższa zależność jest najsilniej wyrażona w 8. tygodniu ciąży. Po około 14 tygodniach ciąży TSH nie było już związane z morfologią mózgu dziecka. Stężenia fT 4 u matki nie były związane z całkowitą objętością istoty szarej dziecka po skorygowaniu o całkowitą objętość wewnątrzczaszkową (p=0,75).
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe